BBC: Hořící ropa ohrožuje zdraví i životy obyvatel Bagdádu
Profesor Ian Colbeck z katedry biologie univerzity v Essexu řekl BBC News Online, že již nyní emise v Bagdádu přesahují veškeré limity jak Evropské unie, tak Světové zdravotnické organizace. Colbeck se zabývá výzkumem rakovinotvorných částeček vznikajících při hoření, které pronikají hluboko do plic. Nazývají se PM 10 a jsou spojovány s vyšším výskytem plicních onemocnění, i s vyšší úmrtností na tyto choroby. Každý kdo je trochu náchylnější k problémům s dýcháním bude mít potíže, profesor předpokládá minimálně 5 000 obětí zapálených vrtů. „Život v Bagdádu je nyní jako bydlet v garáži autobusového nádraží, kde všechny motory běží naplno. Ale z vojenského hlediska hustý kouř Iráčanům asi pomáhá, zvlášť dojde-li na pouliční boje.“
Kouřový mrak, zakrývající cíl může znemožnit přesné zaměření laserem. Jenže takto naváděných raket je málo, většině bomb kouř nevadí. Dopady na zdraví obyvatel jsou daleko závažnější. Nebezpečí představují také polycyklické uhlovodíky (PAH), které se uvolňují při každém spalování jak uhlí, ropy či benzínu nebo i odpadu.
Nejen rakovina představuje nebezpečí. Při laboratorních pokusech byly zjištěny problémy s plodností a defekty při narození. Mnoho lidí v Iráku tvrdí, že počet nádorových onemocnění významně stoupl po skončení války v roce 1991. Zřejmě se nedá s určitostí říct, že příčinou je PAH, nebo ochuzený uran používaní americkou armádou, jak věří mnoho Iráčanů i veteránů války v Perském zálivu. Pravda by mohla být někde uprostřed, tedy v působení obou příčin. V současném konfliktu jsou koncentrace PM 10 již teď hrozivé. Když hořely ropné věže v Kuvajtu, koncentrace dosáhla 1 000 mikrogramů na metr krychlový, přičemž například v Londýně je povolená koncentrace 50 mikrogarmů.
Podle článku Alexe KirbyhoBBC News Online 28. 03. 2003.
reklama