BBC: V Jihovýchodní Asii ubývá živočišných druhů
Podle vědců je území Jihovýchodní Asie částí světa, kde dochází k nejrychlejšímu vymírání živočišných druhů. "Zdokumentovaný a předpokládaný úbytek týká především lesních rostlin, ale i motýlů, ryb, ptáků a savců" uvádějí vědci. Popsaných případů je v celkovém počtu méně, odhaduje se, že úbytek bude ve skutečnosti vyšší zejména u cévnatých rostlin, strašilek, korýšů, plazů a obojživelníků. Lesní porosty dnes na Singapuru pokrývají pouze 0,25 % celkové plochy, přesto tvoří domov pro více než 50 % původních druhů. Podle textu v časopise Nature je zdejší pokles rozmanitosti nejvyšší v celé oblasti, během posledního století došlo ke ztrátě 40 % všech druhů, z nichž polovina nežije nikde jinde na Zemi.
Výzkumníci použili ke srovnání historické a současné seznamy, aby porovnali k jakému poklesu došlo v závislosti na mohutném zmenšení přírodní plochy, ke které došlo po příchodu Britů v roce 1819. Od té doby bylo více než 95 % z 540 čtverečních kilometrů původní vegetace důrazně vymýceno. Méně než 10 % ze zbývajících 24 kilometrů lesa je původních. Autoři zprávy použili výzkumy bidodiverzity z blízkého malajského poloostrova k odhadu počtu druhů, které se vyskytovaly na Singapuru začátkem devatenáctého století, protože předpokládají, že místní seznamy jsou neúplné.
Celkovou ztrátu odhaduje skupina odborníků na minimálně 28 %, což je 881 z 3196 druhů. Rozmanitost druhů motýlů, sladkovodních ryb, ptáků a savců se snížila o 34, což je zhruba o 43 %. Kolem čtvrtiny všech cévnatých rostlin, sladkovodních korýšů a strašilek již vymřelo. Zbývá prozkoumat stavy obojživelníků a plazů, jejichž úbytek je podle autorů textu zatím podhodnocený. Podle nich může dosahovat až 73 % v lokalitě Singapuru.
Vědci prohlašují, že jejich seznam přeživších živočichů sice obsahuje několik dlouhověkých jedinců, celkově však je populace velmi slabá na to, aby přežila v dlouhodobém horizontu. "Celkově tyto druhy nemohou přežít následujících několik desetiletí," píše v textu. Největší podíl na zničení místní biodiverzity má jistě mohutná urbanizační činnost. Lesní ptáci se jen velmi těžko uživí na otevřených lokalitách, z 91 druhů zaznamenaných v roce 1923 jich do dnes přežilo jen 30. Svoji roli také hraje záliba v lovu, poslední singapurský tygr byl zastřelen již v roce 1930. Autoři výzkumu dodávají, že budoucnost dones přežívajících druhů je "bezútěšná", 77 % z nich je označeno jako ohrožených podle klasifikace Světového svazu ochrany přírody (IUCN).
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 23. 07. 2003.
reklama