https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-v-jihovychodni-asii-ubyva-zivocisnych-druhu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: V Jihovýchodní Asii ubývá živočišných druhů

25.7.2003 16:09 | PRAHA/SINGAPUR (EcoMonitor)
Úbytek biodiverzity v Jihovýchodní Asii je v posledním století katastrofický. Vědci ze Singapuru, Japonska a Austrálie publikovali svá zjištění v časopise Nature, kde hovoří o vymizení až 20 % živočišných druhů. Chtějí tak varovat před vývojem, kterým prošel Singapur, při němž došlo ke zmenšení biologické lokality o 95 % od roku 1819.
 

Podle vědců je území Jihovýchodní Asie částí světa, kde dochází k nejrychlejšímu vymírání živočišných druhů. "Zdokumentovaný a předpokládaný úbytek týká především lesních rostlin, ale i motýlů, ryb, ptáků a savců" uvádějí vědci. Popsaných případů je v celkovém počtu méně, odhaduje se, že úbytek bude ve skutečnosti vyšší zejména u cévnatých rostlin, strašilek, korýšů, plazů a obojživelníků. Lesní porosty dnes na Singapuru pokrývají pouze 0,25 % celkové plochy, přesto tvoří domov pro více než 50 % původních druhů. Podle textu v časopise Nature je zdejší pokles rozmanitosti nejvyšší v celé oblasti, během posledního století došlo ke ztrátě 40 % všech druhů, z nichž polovina nežije nikde jinde na Zemi.

Výzkumníci použili ke srovnání historické a současné seznamy, aby porovnali k jakému poklesu došlo v závislosti na mohutném zmenšení přírodní plochy, ke které došlo po příchodu Britů v roce 1819. Od té doby bylo více než 95 % z 540 čtverečních kilometrů původní vegetace důrazně vymýceno. Méně než 10 % ze zbývajících 24 kilometrů lesa je původních. Autoři zprávy použili výzkumy bidodiverzity z blízkého malajského poloostrova k odhadu počtu druhů, které se vyskytovaly na Singapuru začátkem devatenáctého století, protože předpokládají, že místní seznamy jsou neúplné.

Celkovou ztrátu odhaduje skupina odborníků na minimálně 28 %, což je 881 z 3196 druhů. Rozmanitost druhů motýlů, sladkovodních ryb, ptáků a savců se snížila o 34, což je zhruba o 43 %. Kolem čtvrtiny všech cévnatých rostlin, sladkovodních korýšů a strašilek již vymřelo. Zbývá prozkoumat stavy obojživelníků a plazů, jejichž úbytek je podle autorů textu zatím podhodnocený. Podle nich může dosahovat až 73 % v lokalitě Singapuru.

Vědci prohlašují, že jejich seznam přeživších živočichů sice obsahuje několik dlouhověkých jedinců, celkově však je populace velmi slabá na to, aby přežila v dlouhodobém horizontu. "Celkově tyto druhy nemohou přežít následujících několik desetiletí," píše v textu. Největší podíl na zničení místní biodiverzity má jistě mohutná urbanizační činnost. Lesní ptáci se jen velmi těžko uživí na otevřených lokalitách, z 91 druhů zaznamenaných v roce 1923 jich do dnes přežilo jen 30. Svoji roli také hraje záliba v lovu, poslední singapurský tygr byl zastřelen již v roce 1930. Autoři výzkumu dodávají, že budoucnost dones přežívajících druhů je "bezútěšná", 77 % z nich je označeno jako ohrožených podle klasifikace Světového svazu ochrany přírody (IUCN).

Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 23. 07. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist