https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vetrani-a-zhasinani-muze-usporit-polovinu-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Větrání a zhasínání může uspořit polovinu emisí

10.11.2009 11:12 | LONDÝN/PRAHA (Ecomonitor)
Lepší vytápění a chlazení obchodů, restaurací nebo úřadů jim může ušetřit až polovinu vypouštěných emisí skleníkových plynů. Tedy zhruba stejné množství, jako kdyby ze silnic zmizely čtyři miliony automobilů, tvrdí britská Agentura pro životní prostředí (EIA). Podle ní je možné v obchodech, službách a při dopravě uštědřit až 11,6 milionu tun oxidu uhličitého, píše zpravodajství BBC.
 

Biorestaurace Rebio
Podle britské studie mají například restaurace či obchody obrovský potenciál snížit objem emisí skleníkových plynů. Na obr. Biorestaurace Rebio
Licence: Svolení ke zveřejnění na Ekolist.cz
Foto: Rebio

Podle vládního programu snižování emisí oxidu uhličitého se pozornost neustále obrací na těžký průmysl, ale jen velmi málo se zaměřovala na služby a obchod. Proto vznikl program CRC (Carbon Reduction Commitment), který chce zvyšovat energetickou účinnost v soukromém sektoru. Do programu se zapojilo na pět tisíc firem, včetně stavebních společností, výrobců potravin a místní správy.

Podle studie britské Agentury pro životní prostředí mají hotely, restaurace, obchody nebo státní úřady obrovský potenciál snížit objem emisí skleníkových plynů. Hlavními nástroji má být lepší vyhřívání a chlazení budov a také lepší osvětlení. Studie se odvolává na příklad londýnské univerzity Kings College, jejíž budovy jsou odvětrávány přirozeně namísto umělé klimatizace. Dalším důležitým izolačním prvkem, které program doporučuje, jsou obyčejné okenice, píše zpravodajství BBC.

Díky těmto opatřením by měli v Británii ročně ušetřit na energiích 96 000 liber. Také prosté vypínání světla v prostorách které se nevyužívají, by se prý ušetřilo 15 % částky za roční spotřebu elektřiny.

Podle programu CRC by měly firmy nakupovat povolenky na emise CO2. S těmito kredity by také mohly obchodovat, když budou schopné snížit svůj objem vypouštěných emisí. Ty, které by se hodně snažily by získaly investované peníze zpátky, ty horší by musely platit, píše zpravodajství BBC.

Podle článku BBC Online News „News Scheme 'can cut extra emissions“ zveřejněném 08. 11. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist