https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/par-tipu-jak-se-doma-ubranit-vedru-bez-klimatizace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pár tipů, jak se doma ubránit vedru bez klimatizace

31.7.2018 09:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nepouštějte teplo okny dovnitř. Zatáhněte přes den žaluzie nebo závěsy. Ideální jsou venkovní žaluzie, které zadrží teplo venku.
Nepouštějte teplo okny dovnitř. Zatáhněte přes den žaluzie nebo závěsy. Ideální jsou venkovní žaluzie, které zadrží teplo venku.
Foto | larskflem / Flickr
Venku letní pařák a doma vedro k zalknutí. Řešením může být nákup klimatizace, ale ne každý si ji může dovolit a ne každý ji doma chce. Není ale důvod proto doma trpět. Existují triky a tipy, jak zkusit teplotu doma trochu srazit a přežít i saharská vedra.
 

Myslete den dopředu. Večer před spaním otevřete okna tak, aby se nočním chladnějším vzduchem vnitřní prostory vychladily. Nezapomeňte okna zajistit, aby je vítr v noci nezabouchl. Hlídejte také předpověď počasí, aby vás nepřekvapil silný déšť.

Ráno či dopoledne, každopádně dřív než začnou vedra, okna zavřete a pokud možno zamezte přístupu vnějšího horkého vzduchu dovnitř. Pokud musíte přes den přeci jen vyvětrat, použijte okna směřující na sever. Nemáte-li takovou možnost, vyberte pokud možno okna, na které ještě slunce přímo nepálí.

Máte-li venkovní žaluzie, nastavte je tak, aby nepouštěly sluneční paprsky do bytu. Jestli je nemáte, zamyslete se nad tím, zda by se nevyplatilo do nich investovat.

Vnitřní žaluzie jsou sice podstatně levnější, jejich nevýhoda však je, že jsou uvnitř a s nimi i teplo ze slunečních paprsků, které zachytávají. Ale i jen vnitřní žaluzie nebo závěs jsou stále lepší, než okna před sluncem zcela nekrytá. Důležité je nepustit sluneční paprsky do bytu.

Pořiďte si domů větrák. Ty stropní nejméně překážejí, přenosné mají výhodu v tom, že je dáte tam, kde je nejvíce využijete. Každopádně vzduch proudící po vaší kůži je chladivý a mnohem příjemnější než vzduch, co se ani nehne. Větrák ale teplotu sám nesníží (vlastně svým provozem trochu přitápí), takže když půjdete z bytu, klidně ho vypněte.

Proudící vzduch je mnohem příjemnější než nehybné parno
Proudící vzduch je mnohem příjemnější než nehybné parno
Foto | larskflem / Flickr

Pokud nic nezabírá a vy musíte být doma, přestože je tam na umření, dejte si ledovou sprchu. Ne teplou, ne vlažnou, ale ledovou. Můžete se chladit i tím, že si obléknete navlhčené triko a namočíte vlasy.

Nesušte doma mokré prádlo. Mnohem lépe se snášejí vysoké teploty s nízkou relativní vlhkostí než s vysokou. Když si doma sušením prádla uděláte vzduch jako v prádelně, bude vám jen hůř. Pokud máte doma vlhkoměr, snažte se, aby relativní vlhkost nepřesáhla 50 %.

Nevařte jídla s dlouhou dobou vaření a nepečte, zbytečně byste si tím doma topili. Hodně pijte chladné nápoje, ale s alkoholem počkejte až na chladný večer.
reklama

Další informace |
Tento text vyšel původně v červenci 2012.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist