https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/par-tipu-jak-se-doma-ubranit-vedru-bez-klimatizace
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pár tipů, jak se doma ubránit vedru bez klimatizace Reedice

26.6.2019 09:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nepouštějte teplo okny dovnitř. Zatáhněte přes den žaluzie nebo závěsy. Ideální jsou venkovní žaluzie, které zadrží teplo venku.
Nepouštějte teplo okny dovnitř. Zatáhněte přes den žaluzie nebo závěsy. Ideální jsou venkovní žaluzie, které zadrží teplo venku.
Foto | larskflem / Flickr
Venku letní pařák a doma vedro k zalknutí. Řešením může být nákup klimatizace, ale ne každý si ji může dovolit a ne každý ji doma chce. Není ale důvod proto doma trpět. Existují triky a tipy, jak zkusit teplotu doma trochu srazit a přežít i saharská vedra.
 

Myslete den dopředu. Večer před spaním otevřete okna tak, aby se nočním chladnějším vzduchem vnitřní prostory vychladily. Nezapomeňte okna zajistit, aby je vítr v noci nezabouchl. Hlídejte také předpověď počasí, aby vás nepřekvapil silný déšť.

Ráno či dopoledne, každopádně dřív než začnou vedra, okna zavřete a pokud možno zamezte přístupu vnějšího horkého vzduchu dovnitř. Pokud musíte přes den přeci jen vyvětrat, použijte okna směřující na sever. Nemáte-li takovou možnost, vyberte pokud možno okna, na které ještě slunce přímo nepálí.

Máte-li venkovní žaluzie, nastavte je tak, aby nepouštěly sluneční paprsky do bytu. Jestli je nemáte, zamyslete se nad tím, zda by se nevyplatilo do nich investovat.

Vnitřní žaluzie jsou sice podstatně levnější, jejich nevýhoda však je, že jsou uvnitř a s nimi i teplo ze slunečních paprsků, které zachytávají. Ale i jen vnitřní žaluzie nebo závěs jsou stále lepší, než okna před sluncem zcela nekrytá. Důležité je nepustit sluneční paprsky a tedy teplo do bytu. Proto jsou venkovní žaluzie mnohem lepší než vnitřní. Tip: nemůžete okno zvenku provizorně zastínit starým prostěradlem?

Pořiďte si domů větrák. Ty stropní nejméně překážejí, přenosné mají výhodu v tom, že je dáte tam, kde je nejvíce využijete. Každopádně vzduch proudící po vaší kůži je chladivý a mnohem příjemnější než vzduch, co se ani nehne. Větrák ale teplotu sám nesníží (vlastně svým provozem trochu přitápí), takže když půjdete z bytu, klidně ho vypněte.

Proudící vzduch je mnohem příjemnější než nehybné parno
Proudící vzduch je mnohem příjemnější než nehybné parno
Foto | larskflem / Flickr

Pokud nic nezabírá a vy musíte být doma, přestože je tam na umření, dejte si ledovou sprchu. Ne teplou, ne vlažnou, ale ledovou. Můžete se chladit i tím, že si obléknete navlhčené triko a namočíte vlasy.

Nesušte doma mokré prádlo. Mnohem lépe se snášejí vysoké teploty s nízkou relativní vlhkostí než s vysokou. Když si doma sušením prádla uděláte vzduch jako v prádelně, bude vám jen hůř. Pokud máte doma vlhkoměr, snažte se, aby relativní vlhkost nepřesáhla 50 %.

Nevařte jídla s dlouhou dobou vaření a nepečte, zbytečně byste si tím doma topili. Hodně pijte chladné nápoje, ale s alkoholem počkejte až na chladný večer.




reklama

 
Další informace |
Tento text vyšel původně v červenci 2012.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

26.6.2019 14:20
ze zkušeností bývalého spolupracovníka, který měl polární skandinávskou manželku, která velmi trpěla horkem (teď se zase pro změnu on musí v létě koupat v moři teplém 10 stupňů za ostrého větru):
- otevřít večer na mírný průvan a namočit záclony (skupenské teplo je holt skupenské teplo).
- chodit spát v mokrých ponožkách
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

26.6.2019 15:17
Stručné, jasné, výstižné. Díky za pěkné shrnutí.
Odpovědět
ZF

Zdeňka Firstová

1.7.2019 13:31
Máme špaletová (nebo přesněji řečeno kastlová) okna. Ve vedrech mezi ně ještě na jižní straně natáhnu prostěradlo. A samozřejmě celou noc větrám. Venku je teď 38°, uvnitř 22°. Pokud jsou tropické noci, takže se dům dostatečně nevychladí, tak mám maximálně 26°. Takže rada pro ty co staví, nebo rekonstruují: nešetřete na oknech. Před vedrem vás ani trojsklo v plastu nezachrání :-)
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.7.2019 14:13 Reaguje na Zdeňka Firstová
tepelně-technicky kam se hrabe kastle/špaleta na izolační trojsklo. ale ve Vašem případě nejde o okno, asi máte kliku, starej barák, tlusté zdi, dostatečná tepelná kapacita, a když se k tomu přidá dostatečný tepelný odpor, tak není víc co si přát.

Odpovědět
LD

Libor Dostálek

15.5.2020 14:01
My jsme se zkoušeli jedno léto ubránit horku bez klimatizace, ale marně. Léto jsme nakonec nějak přečkali, ale vloni jsme si hned z jara objednali klimatizaci z https://encofa.cz/ , abychom byli na léto připravení. Jelikož bydlíme v Brně, tak jsme hledali nějaké klimatizace v Brně pro případ, že by se nám třeba rozbila, tak abychom neměli takový problém s její reklamací a servisem.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

19.12.2022 22:32
Já mám třeba s klimatizacemi celkem špatné zkušenosti. Jinak ale musím říct, že dobré tipy. Hodně pomáhají třeba žaluzie do oken. My jsme si právě letos nechávali doma dělat nové od https://www.spravaoken.cz/zaluzie-na-miru/ a ten rozdíl byl během léta opravdu znát. Jak je člověk nechá zatažené, tak opravdu uvnitř není takové vedro.
Odpovědět
 Staré diskuse (archiv)
20. 7. 2012
22. 7. 2012
20. 7. 2012
20. 7. 2012
22. 7. 2012
26. 7. 2012
22. 7. 2012
23. 7. 2012
23. 7. 2012
26. 7. 2012
22. 7. 2012
klimy a airsidePavel Cincera
22. 7. 2012
klimy a airsideeko_hunter
22. 7. 2012
klimy a airsidePavel Cincera
22. 7. 2012
klimy a airsidePavel Cincera
22. 7. 2012
26. 7. 2012
3. 8. 2012
zaluzieKolafa
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist