https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-parnem-dni-nenechavejte-zvirata-zamcena-v-aute
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V parném dni nenechávejte zvířata zamčená v autě

3.8.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nenechávejte své zvířecí miláčky zavřené v autě. Během horkých dnů může totiž teplota v autě dosáhnout vysokých hodnot během pár minut, a to nejen v autech na přímém slunci. Na to, jak se v takovém autě smaží třeba váš pes, se můžete podívat na videu organizace PETA. Úlohu psa na sebe vzala italská modelka Elisabetta Canalisová.
 

Zatímco video s modelkou Canalisovou hraje spíše na city, americký veterinář Ernie Ward své pocity z pobytu v rozpáleném autě popisuje více dokumentárně. V obou případech je zpráva jasná: nenechávejte své zvířecí miláčky zavřené v autě. Způsobíte jim tím trápení a můžete o ně i přijít. Během pár minut totiž mohou teploty v automobilu přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) varuje majitele zvířat, že ve velmi horkých dnech může teplota v autě na slunci přesáhnout i sedmdesát stupňů Celsia. A to i v autě, kterému majitel nechá pootevřená okýnka.

PETA nabízí několik rad a doporučení pro horké dny. Pokud je to možné, neberte svá zvířata s sebou a nechte je doma. Zatímco člověk se ochlazuje pocením po celém těle, psi se potí jen na tlapkách a ochlazují se dýcháním. Velké teplo jim proto může způsobit teplotní stres a v extrémních případech mohou na horko zahynout.

Důležité je poskytnout zvířatům dostatek vody a stín. Je potřeba počítat s tím, že stín se během dne posouvá.

Pokud jdete v parném dni venčit svého psa, neběhejte, ale jen se projděte. Pes daleko spíš zkolabuje, než aby přestal následovat svého páníčka.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
 twitter
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist