https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sekate-travnik-nebo-louku-dejte-sanci-zviratum-ukrytym-v-trave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sekáte trávník nebo louku? Dejte šanci zvířatům ukrytým v trávě

21.6.2013 09:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při sekání trávy nebo zastřihávání křovin dejte pozor, abyste zbytečně neublížili nějakému ukrytému zvířeti. Na snímku poraněná užovka obojková.
Při sekání trávy nebo zastřihávání křovin dejte pozor, abyste zbytečně neublížili nějakému ukrytému zvířeti. Na snímku poraněná užovka obojková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | archiv ČSOP Vlašim
Zvuk sekačky na trávu je neodmyslitelnou kulisou těchto dní. Majitelé zahrad pilně udržují pečlivě sestřižené trávníky, majitelé luk se pouštějí do jejich sekání a do sušení sena. Je dobré mít na paměti, že sekačky a křovinořezy každoročně zbytečně zraní spoustu zvířat. Dá se tomu částečně předejít tím, že se pokusíte zvířata vyplašit a dáte jim čas na útěk.
 

„V Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi jsme nedávno ošetřovali dvě srnčata poraněná mechanizací při seči. Měla však natolik vážná zranění, že jim již nebylo pomoci. A tak tomu bohužel bývá u většiny takto poraněných zvířat,“ uvádí ošetřovatel z vlašimské záchranné stanice, Petr Vach.

Velké sekačky jsou nebezpečné především pro mláďata, která nedokáží utéct a snaží se před nimi skrýt přikrčením k zemi. Na tento instinkt doplácí především srnčata a mláďata zajíců. Sekačky však ničí také hnízda polních ptáků, křepelek, koroptví a bažantů. Ve vysoké trávě mohou dále hnízdit například i motáci.

„Prevence není jednoduchá. Sekání pozemků od středu k okrajům anebo od jednoho konce ke druhému je účinné jen vůči zranění dospělých zvířat, která stihnout uprchnout. Ta lze zaplašovat také pomocí různých plašičů umístěných na pozemek krátce před sečí, aby si na ně zvířata nestihla navyknout. Mláďata a hnízda však lze ochránit jen při jejich vyhledání. Někdy s ním pomáhají myslivecká sdružení anebo ornitologové, kteří dle sledování dospělých ptáků dokáží odhadnout polohu hnízda. To však nelze jen tak přenést a část travin kolem něj by měla do doby vyvedení mláďat zůstat neposečená,“ pokračuje Vach.

Dejte jim šanci utéct. Na snímku ježek poraněný křovinořezem
Dejte jim šanci utéct. Na snímku ježek poraněný křovinořezem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | archiv ČSOP Vlašim

„Kromě savců a ptáků jsou sekačky nebezpečné také obojživelníkům a užovkám. Zejména v okolí rybníků a podmáčených ploch. Na zahradách můžete snadno na osluněných místech zranit i ještěrky, slepýše anebo křovinořezem poranit ježka. Zraněním těchto živočichů lze předejít jen opatrností a jejich vyplašením před sečí. Na velkých plochách může pomoci vyšší nastavení výšky sečení,“ doplňuje vedoucí záchranné stanice Michala Musilová.

Při sekání prostě myslete na to, že tráva poskytuje úkryt řadě zvířatům. Dejte jim šanci, aby před sekačkou mohli utéct. Pokud naleznete již poraněné zvíře, zavolejte do příslušné Záchranné stanice pro živočichy, kde vám poradí co s ním.


reklama

Michala Musilová
Autorka pracuje v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist