https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/komposter-je-kouzelna-krabicka-horem-date-slupky-dolem-vyndate-humusx
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kompostér je kouzelná krabička: horem dáte slupky, dolem vyndáte humus

12.7.2013 11:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obyčejný zahradní kompostér slouží pěti domácnostem už víc jak rok. K plné spokojenosti.
Obyčejný zahradní kompostér slouží pěti domácnostem už víc jak rok. K plné spokojenosti.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Roční zkušenost s domovním kompostérem na domácí bioodpad: pořiďte si větší kompostér než byste si vybrali. Úzkou lopatu s pořádnou násadou. Jděte do toho, protože to kouzlo rozkladu funguje. A těšte se, kompostér vám třeba připraví překvapení.
 

Je to víc jak rok, co se mi podařilo lidi v našem bytovém domě přesvědčit, abychom si pořídili kompostér. Ne kvůli trávě z pozemku, té je moc a odváží ji pan zahradník do kompostárny. Ale kvůli odpadům, co vzniknou v našich kuchyních. Kvůli slupkám od brambor, mrkví a banánů, ohryzkům z jablek a květákovým košťálům. Kvůli věcem, které jsme normálně házeli do obyčejné popelnice a které – máte-li kompostér – vlastně nejsou odpad.

Na velikosti záleží

Začátečním oříškem bylo vybrat vhodnou velikost kompostéru. Jednak nebylo úplně přesně jasné, kolik lidí z domu se zapojí, ani kolik těch slupek od nich bude. Kdesi jsem se dočetl, že běžná domácnost vyprodukuje kolem 10 litrů bioodpadu týdně. Záleží sice na tom, jak moc zrovna máte chuť vařit, ale v zásadě to odpovídá.

Metodou neodborného odhadu jsem pro pět v kompostování aktivních domácností vybral čtyř set litrový plastový kompostér s víkem nahoře a čtyřmi dvířky dole pro vykopávání kompostu. Celá sranda stála kolem 1400 Kč. Jak se dále dočtete, dnes bych raději pořídil větší. Nebo ten samý, ale dvakrát.

Složit a umístit kompostér byla hračka. První slupka od banánu dopadla na dno kompostéru v květnu loňského roku. A vypadala na dně trochu osaměle, brzy se však kompostér začal utěšeně plnit. A pak byl skoro plný. První vykopávku humusu jsem provedl na podzim. Naivně jsem si myslel, že humus snadno vyndám plastovou lopatkou na smetí.

Po prvním neúspěchu s lopatkou jsem zašel do našeho železářství a vysvětlil zkušenému prodavači, s čím se potýkám. Kompostér má dolní dvířka vlastně docela malá, plastová lopatka je málo pevná a humus naproti úplně nejde. Prodavač mne odvedl k fochu s lopatami a z jejich změti vyndal úzkou lopatu na uhlí. Zdálo se mi laicky, že to je jako jít na komára s flintou, ale ani jsem nemukl a lopatu koupil. A dobře jsem udělal. Úzká lopata a pořádná násada. To je to, co budete potřebovat.

Nemáte síto? Improvizujte

Ke kompostéru si pořiďte úzkou lopatu s pořádnou rukojetí. A hodí se i klacek na občasné promíchání.
Ke kompostéru si pořiďte úzkou lopatu s pořádnou rukojetí. A hodí se i klacek na občasné promíchání.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Odborníci doporučují humus před tím, než jej někam aplikujete, prosít. Zbavíte se tak věcí, které se ještě nestačily rozložit. Jsme bytový dům s malým pozemkem a nemáme prostor skladovat prohazovací síto. Musí to jít jinak.

Nechtěl jsem okolí kompostéru moc zaneřádit a tak jsem z nedalekého kontejneru na papír vytáhl panpundekl a na něj vyhrabal humus. Tedy nebyl to vždy jen humus, občas tam bylo i něco, co ještě neprošlo magickým procesem rozkladu. To jsem elegantním pohybem zase vrátil horem zpátky. To, co jsem uznal jako kvalitní humus, jsem nasypal na místa, kde náš trávník nevypadal jako trávník.

V návodech se píše, že skořápky od vajec, skořápky od ořechů nebo pecky od meruněk v kompostu nevadí. Asi nevadí jako že by škodily, ale rozhodně se za pár měsíců nerozloží. Když pak humus rozhodíte po pozemku, prostě na vás bude čas od času svítit kus skořápky nebo šlápnete na pecku od švestky. Jestli vám to vadí, vydejte instrukci, že do kompostéru vajíčka a pecky nepatří. Další postřeh je, že ne všechny čajové pytlíky se rozloží. Takové ty lepší čaje, co místo běžného placatého pytlíku jsou nasypané do pytlíku v podobě pyramidy z jemné síťky, tak ty se jen tak nerozloží.

Musíte mu pomáhat

Přes zimu, kdy rozklad moc nejede, jsme náš kompostér téměř zaplnili. Při prvním hezkém počasí jsme svolali zájemce o humus. Přesazovaly se domácí nebo balkonové květníky, vyhazovaly se kytky, které nepřežily zimu, vysazovaly se nově zakoupené.

Výsledkem bylo, že kompostér se trochu vyprázdnil, ale ne nijak moc: spodem jsme sice vyndali humus, horem jsme ale přidali staré kytky. Pak se ještě udělala brigáda na pozemku a zastřihly se keře – a kompostér byl zase plný. V tu chvíli jsem litoval, že jsme nekoupili kompostér větší nebo že nemáme dva.

Pozoruhodnou zkušeností je, jak dynamický proces v kompostéru probíhá. Jakmile totiž přišlo na chvíli opravdu letní počasí, teploty nad třicet, hladina kompostéru doslova ze dne na den klesla o třetinu.

Dlužno dodat, že humus se sám neudělá a musíte mu pomoci. Čas od času je potřeba hmotu promíchat, abych se dovnitř dostal vzduch a kompost se rozkládal, ale nehnil. Může se stát, že se v kompostu sejde víc mokrých věcí a vznikne smradlavá a nepěkná mazlanina. Je potřeba vzít lopatu a prostě to trochu promíchat. Vlhkost lze vytáhnout starými platy na vajíčka nebo lepenkovou krabicí. Prostě to natrhejte a naházejte dovnitř a zamíchejte do mazlaniny.

Malé překvapení pro pěstitelku surfinií - rajče
Malé překvapení pro pěstitelku surfinií - rajče
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Po roce celkem intenzivního používání projevuje plast kompostéru únavu. Hodně mu dala zabrat tuhá zima. Během silných mrazů prasklo plastové madlo na otevírání víka. Vítr pak víko otvíral jak se mu chtělo. Opravili jsme to pomocí běžné kovové petlice.

Kompostér dostává zabrat i v parných dnech. Tepelná roztažnost si prostě žádá svůj prostor a kompostér je už trochu zprohýbaný. Je otázka, kolik toho ještě vydrží.

Smrdí míň než popelnice

Kruciální otázka, která v souvislosti s kompostováním padne skoro vždy: Smrdí to? Ne. Smrdělo by to, kdyby se o kompost nikdo nestaral a občas ho neprovzdušnil. Ale troufám si říci, že by to smrdělo méně, než velký kontejner na směsný odpad, který se vyváží jednou za čtrnáct dní. V létě jsou takové kontejnery peklo. Na náš kompost si nikdo ze sousedů nestěžoval. Kompostér ani neláká žádné krysy nebo potkany. Láká mravence, svinky, stonožky, žížaly, mušky a další titěrný hmyz. Ti všichni ale pracují ve váš prospěch.

Kompostér také láká děti. Ve slovní zásobě mé dvouleté dcery je pevně usazené slovo humus a žížala. Dcera ví, že horem se dávají slupky a že dolem se vyndavá humus. Že je to kouzlo, které sice chvíli trvá, ale funguje spolehlivě. I díky žížalám.

A jaké je to překvapení, o kterém se mluvilo na začátku? Může se vám stát, že vám mezi muškáty či jinými okrasnými květinkami, pod které jste dali trochu humusu, vyrazí rostlinka trochu jiná. Nám v květníku vyrostla brambora. Naše sousedka hlásí, že jí v květináči se surfiniemi rostou rajčata.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen plynu serveru Sfinance.cz
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist