https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mate-na-zahrade-strom-muzete-ho-kdykoliv-pokacet-bez-povoleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Máte na zahradě strom? Můžete ho kdykoliv pokácet. Bez povolení

19.7.2013 12:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sekeru, pilu a jdeme na to! Od pondělí můžu na své zahradě kácet hlava nehlava
Sekeru, pilu a jdeme na to! Od pondělí můžu na své zahradě kácet hlava nehlava
Ještě v neděli platilo, že když jste na zahradě měli pořádný strom, pak jste k jeho pokácení potřebovali povolení úřadu. Pořádný strom znamená v řeči čísel obvod kmene větší jak 80 cm, a to v takzvané prsní výšce: ve 130 cm nad zemí. Od pondělí 15. 7. 2013 ale můžete na své zahradě kácet hlava nehlava. Je to jen na vás.
 

Platí totiž nová vyhláška č. 189/2013 o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. A ta říká, že majitel zahrady nepotřebuje ke kácení svých stromů žádné razítko. Jen pilu. „Majiteli zahrady nesmí nikdo diktovat, jak se má na svém pozemku ke svému majetku chovat. Novela vyhlášky plně svěřuje péči o soukromou zahradu do rukou majitele,“ vysvětluje vydání novely dnes už bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Jeho přesvědčení je, že majitel si svou zahradu nezničí, naopak se ji bude snažit zvelebit.

Se stromy je často pěkná otrava. Padá z nich listí nebo jehličí, při silnějším větru třeba i větve a samozřejmě může spadnout i celý strom. Jenže jakmile je jednou pokácíte, tak jsou pryč. A náprava zabere tak dlouhou dobu, že se ji třeba ani nedožijete.

Stromy jsou totiž taky fajn. Třeba v parném létě, když se můžete schovat v jejich stínu a poslouchat, jak ševelí listí. Ráno najdete pod stromem víc rosy než kdyby tam strom nebyl, což je prima, protože zahrada vláhu potřebuje. Je to taky stoprocentně přírodní pracholapka a hlukotlumič. Dá se po něm lézt a věšet na něj ptačí budky. Zavěsit houpačka. A stromy jsou taky úplně obyčejně hezké.

Ale jestli už jste rozhodnuti kácet, tak kácejte. Správně by se mělo kácet v době vegetačního klidu (což je podle aktuálního počasí od listopadu do března), ale vyhláška svým zněním umožňuje v podstatě kácet kdykoliv. Povolení se vztahuje ale jen na obyčejné stromy. Pokud máte na zahradě strom, který je významným krajinným prvkem, je součástí stromořadí, nebo je vyhlášený jako památný strom, pak máte smůlu.

A povolení se také nevztahuje na pozemky zahrádkářských kolonií. Je to kvůli tomu, že zahradu vymezuje vyhláška jako pozemek kolem rodinného či bytového domu, který je oplocený a nepřístupný veřejnosti. V zahrádkářských koloniích by rodinné či bytové domy být neměly. Ale třeba se to s nějakou novou vyhláškou změní.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
 twitter
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist