Ve vedrech myslete i na zvířata. Potřebují vodu a stín
"Absence vodního zdroje může způsobit, že v ulicích začne z ničeho nic přibývat vyčerpaných či umírajících ptáků i drobných savců. Přitom stačí tak málo, nebýt lhostejní," říká Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.
Pomoc je podle ní velice snadná. Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. Uděláte tím radost vrabcům, kosům, drozdům i ježkům. Napijí se a někteří absolvují i koupel. "Nezapomeňte vodu pravidelně doplňovat a čistit," dodává Zdeňka Nezmeškalová.
Žízní trpí také ptáčata v hnízdech, do kterých ale vodu nedostanete. "Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často se jedná o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila," popisuje Zdeňka Nezmeškalová. V takových případech je vždy nutné zavolat odbornou pomoc. Kontakt na tu nejbližší najdete na www.zachranazvirat.cz nebo ho získáte na centrálním dispečinku záchranných stanic na telefonu 774 155 155.
Kromě divokých zvířat horka vyčerpávají i domácí a hospodářská zvířata. Nenechávejte například své zvířecí miláčky zavřené v autě. Během horkých dnů může totiž teplota v autě vystoupat na nebezpečné hodnoty jen během několika málo minut. A to i v autech s pootevřenými okýnky nebo ponechaných ve stínu.
Organizace PETA radí nebrat domácí zvířata během veder vůbec s sebou a nechat je doma. "Zatímco člověk se ochlazuje pocením po celém těle, psi se potí jen na tlapkách a ochlazují se dýcháním. Velké teplo jim proto může způsobit teplotní stres a v extrémních případech mohou na horko zahynout," vysvětluje. Důležité je poskytnout zvířatům dostatek vody a stín. Více informací a simulačních videí v článku V parném dni nenechávejte zvířata zamčená v autě.
Porušením zákona na ochranu zvířat proti týrání je i ponechání hospodářských zvířat napospas vedru a slunci. Pokud někde uvidíte hospodářská zvířata trvale na pastvině, za horka, na slunci, bez možnosti úkrytu ve stínu a dokonce bez vody, kontaktujte Krajskou veterinární správu nebo místní úřad. „O víkendech neváhejte volat Policii ČR,“ radí Jaromíra Horáková ze Společnosti pro zvířata.
reklama