https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ve-vedrech-myslete-i-na-zvirata-potrebuji-vodu-a-stin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve vedrech myslete i na zvířata. Potřebují vodu a stín

21.7.2015 12:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pomoc ptákům v horkém počasí je velice snadná. Stačí na zahradu, římsu nebo okenní parapet umístit nízkou misku či podkvětník s vodou
Pomoc ptákům v horkém počasí je velice snadná. Stačí na zahradu, římsu nebo okenní parapet umístit nízkou misku či podkvětník s vodou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata.
 

"Absence vodního zdroje může způsobit, že v ulicích začne z ničeho nic přibývat vyčerpaných či umírajících ptáků i drobných savců. Přitom stačí tak málo, nebýt lhostejní," říká Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.

Pomoc je podle ní velice snadná. Na zahradu, římsu, nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. Uděláte tím radost vrabcům, kosům, drozdům i ježkům. Napijí se a někteří absolvují i koupel. "Nezapomeňte vodu pravidelně doplňovat a čistit," dodává Zdeňka Nezmeškalová.

Žízní trpí také ptáčata v hnízdech, do kterých ale vodu nedostanete. "Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často se jedná o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila," popisuje Zdeňka Nezmeškalová. V takových případech je vždy nutné zavolat odbornou pomoc. Kontakt na tu nejbližší najdete na www.zachranazvirat.cz nebo ho získáte na centrálním dispečinku záchranných stanic na telefonu 774 155 155.

Nenechávejte své zvířecí miláčky zavřené v autě. Během horkých dnů může totiž teplota v autě vystoupat na nebezpečné hodnoty jen během několika málo minut. A to i v autech s pootevřenými okýnky nebo ponechaných ve stínu
Nenechávejte své zvířecí miláčky zavřené v autě. Během horkých dnů může totiž teplota v autě vystoupat na nebezpečné hodnoty jen během několika málo minut. A to i v autech s pootevřenými okýnky nebo ponechaných ve stínu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Kromě divokých zvířat horka vyčerpávají i domácí a hospodářská zvířata. Nenechávejte například své zvířecí miláčky zavřené v autě. Během horkých dnů může totiž teplota v autě vystoupat na nebezpečné hodnoty jen během několika málo minut. A to i v autech s pootevřenými okýnky nebo ponechaných ve stínu.

Organizace PETA radí nebrat domácí zvířata během veder vůbec s sebou a nechat je doma. "Zatímco člověk se ochlazuje pocením po celém těle, psi se potí jen na tlapkách a ochlazují se dýcháním. Velké teplo jim proto může způsobit teplotní stres a v extrémních případech mohou na horko zahynout," vysvětluje. Důležité je poskytnout zvířatům dostatek vody a stín. Více informací a simulačních videí v článku V parném dni nenechávejte zvířata zamčená v autě.

Porušením zákona na ochranu zvířat proti týrání je i ponechání hospodářských zvířat napospas vedru a slunci. Pokud někde uvidíte hospodářská zvířata trvale na pastvině, za horka, na slunci, bez možnosti úkrytu ve stínu a dokonce bez vody, kontaktujte Krajskou veterinární správu nebo místní úřad. „O víkendech neváhejte volat Policii ČR,“ radí Jaromíra Horáková ze Společnosti pro zvířata.


reklama

 
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Antonín Lesniak -Paed.Dr.

11.8.2015 12:13
Krásné místa na rekreování a pohostinství na Slovácku je Lučina s vodní nádržemi a hotelem. Internet - Radějov.cz a Tvarožná Lhota či Kněždub! Bohaté historické dějiny obcí a kraje! AL
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist