https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/berlinska-zoo-resila-zahadu-pandy-chodici-pozpatku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Berlínská zoo vyřešila záhadu pandy chodící pozpátku

22.12.2017 10:00 (ČTK)
A teď dopředu! ilustrační snímek
A teď dopředu! ilustrační snímek
Berlínská zoo řešila měsíce záhadu podivného vrtochu pandy, která ve svém výběhu často chodí pozpátku. Nyní se prý potvrdilo, že samička Meng-meng se naučila tímto způsobem vyvolávat pozitivní reakci u lidí.
 
"Meng-meng má velmi ráda lidi a naučila se, že chůzí pozpátku může u lidí vyvolat reakci, při níž se pro ni zpravidla něco pozitivním způsobem změní," potvrdila zoo agentuře DPA. Vychytralá potvůrka ví, že pak dostane nový bambus nebo jí chovatel dá nějakou pozornost.

Zástupci zoologické zahrady, která se nachází v centru německé metropole, o záležitosti hovořili s experty a iniciovali program, který má vnést více pestrosti do všedního dne medvědovitého zvířete. Například krmení dostává v různou dobu. Snaha už přinesla první plody a panda už chodí pozpátku mnohem méně. Navíc se naučila využívat celý prostor svého venkovního výběhu.

Podivné chování Meng-meng vyvolávalo mezi Berlíňany obavy. Nejenže chodila račím krokem, ale také často narážela zadkem do skleněného hrazení a celkově málo prozkoumávala svůj výběh. Zoo to přičítala mimo jiné adaptačním obtížím nebo projevům pandí "puberty".

Obě berlínské pandy, Meng-meng (Malý sen) a Ťiao-čching, tamní zoo zajišťují nával návštěvníků. Otevření pandího výběhu se počátkem července zúčastnili osobně německá kancléřka Angela Merkelová a čínský prezident Si Ťin-pching. Obě pandy pocházejí z čínské chovatelské stanice a jde o zápůjčku na dobu 15 let. Berlínská zoo za ně platí každý rok milion dolarů (téměř 22 milionů korun).

Berlínská zoo je na pandy zvyklá, už v letech 1980 až 2012 zde žil samec Pao-pao, který se dožil 34 let, a byl tak považován za nejstarší v zajetí žijící pandu. Na rozdíl od tohoto samce žije nový pár ve zcela novém pavilonu za zhruba deset milionů eur.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist