https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/biden-naridil-navrat-usa-k-parizske-klimaticke-dohode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě

21.1.2021 09:46 | WASHINGTON (ČTK)
Nový prezident USA Joe Biden.
Nový prezident USA Joe Biden.
Nový prezident USA Joe Biden jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy. Nařídil například návrat do Světové zdravotnické organizace (WHO), ukončil zákaz cest do USA pro cestující z řady převážně muslimských zemí, pozastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem nebo zrušil povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL.
 

"Budeme bojovat s klimatickými změnami tak, jak jsme s nimi dosud nebojovali," prohlásil Biden v Oválné pracovně Bílého domu. Okamžitý návrat k pařížské dohodě byl jedním ze stěžejních předvolebních slibů nového prezidenta, který učinil z boje proti klimatickým změnám jeden ze stěžejních cílů své nastupující administrativy. Trump byl naopak zastáncem využívání fosilních paliv a tvrdil, že pařížská dohoda diktuje Spojeným státům nevýhodné podmínky oproti jiným velmocím a poškozuje tak americkou ekonomiku. Podle agentury AP bude trvat 30 dní, než se USA k dohodě znovu formálně opět připojí.

Biden svými příkazy také pozastavil prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce a stáhl povolení pro výstavbu ropovodu Keystone XL. Zavedl rovněž nové požadavky pro federální úřady, které budou nově muset posuzovat dopad svých rozhodnutí na klimatické změny.

Rozsáhlé jsou Bidenovy první kroky v oblasti imigrační politiky, které podle AP představují otočení o 180 stupňů oproti kurzu jeho předchůdce. Nový prezident již dříve představil návrh nového přistěhovaleckého zákona, který bude počítat s rychlejším získáním amerického občanství, a jehož by mohlo využít až 11 milionů lidí.

Sérií exekutivních rozhodnutí pak ukončil zákaz cestování do USA z některých převážně muslimských zemí, zastavil výstavbu zdi na hranicích s Mexikem a zrušil plán na vyloučení osob bez povolení k pobytu ze sčítání obyvatelstva, podle nějž se rozpočítává počet křesel ve Sněmovně reprezentantů pro jednotlivé státy.

Svému kabinetu také nařídil, aby pracoval na zachování imigračního programu DACA, jež chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. Trump usiloval o jeho zrušení od roku 2017.

Prezident přijal rovněž řadu opatření, která se týkají boje s pandemií covidu-19. Nařídil povinné nošení roušek a dodržování doporučovaných rozestupů ve všech federálních budovách, na všech územích vlastněných federální vládou a také všem zaměstnancům federální vlády. USA se pod jeho taktovkou mají navrátit do WHO, z níž Trump loni zemi vyvedl poté, co organizaci obvinil z opožděné reakce v začátcích šíření koronaviru a z přílišné náklonnosti vůči Číně.

Biden také požádal zdravotnické úřady, aby prodloužily zákaz vyhoštění pro osoby, které kvůli ekonomické krizi způsobené koronavirem nejsou schopny platit nájem nebo splácet hypotéku. Po ministerstvu školství pak chce, aby nadále nevynucovalo splácení studentských dluhů.

Nová hlava státu přitom obecně nařídila federálním agenturám, aby přestaly přijímat veškerá rozhodnutí, dokud jeho administrativa nebude mít čas navrhované regulace posoudit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

21.1.2021 14:21
Už vidím, jak na americkém venkově, přesedají z těch svých pikapů, do elektrickejch plechovek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 16:12 Reaguje na smějící se bestie
Proč ne? Pár panelů na střeše a nemusíte jezdit vůbec k pumpě.
Americký vynález jsou panely nad parkovišti pro zaměstnance....
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.1.2021 09:19
Biden je prostě rozhodnut zlikvidovat vše pozitivní, co Trump vybudoval.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2021 09:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Jistě. Trump především vybudoval extrémně hluboký příkop mezi lidmi, vybudoval hlubokou nedůvěru v americkou demokracii a nalhal hloupějším spoluobčanům vyloženou nenávist k USA. Důkazem bylo napadení Kongresu lůzou.
Doufám, že se to podaří Bidenovi napravit, což bude nejtvrdší oříšek.
ČR je rozhádaná na dřeň a když vidíte schopnosti naší vlády, tak se limitně blíží nule. Poslední větší stavba byla snd Blanka a ty vagóny keců kolem ní, nejsme schopni ani polepit D1 a neschopnost dosáhla vrcholu, když už ani nevíme, koho vzít do tendru na dostavbu JED.
Praktickým výsledkem je skoro nejhorší pozice v boji s koronáčem a nejvyšší státní deficit v historii.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2021 09:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajímavé by bylo zjistit PŘÍČINU těchto velmi podobných jevů, nejen v ČR a USA, ale prakticky ve většině vyspělého světa. A taky proč je poměrně velmi odolný Izrael.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 10:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten příkop tam naprosto jednoznačně byl, jen přestal být po zvolení Trumpa kamuflován (protože Trump zastupoval ty, kteří stáli na druhé straně, proti s neomarxismem a fašismem koketujícím demokratům).
Podobně příkop existující v naší společnosti mezi neomarxistickou a fašizující spodinou na straně jedné a normálními lidmi na straně druhé odhalilo alespoň částečně druhé zvolení Zemana.

Tu pozici v číslech o koronáči neberte vážně. Jsou zde síly, které vydávají naprosto bezcenné a nic neříkající údaje za obraz reality. A jde jim o něco úplně jiného než o boj s epidemií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 15:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Že byste si přečetl konečně definici fašismu a pochopil, že Zemana zvolila právě fašuzijící lůza? Tolik sexu nráz??
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

22.1.2021 19:09
Pařížská dohoda znamená 100 miliard USD ročně třetím zemím. To mu asi neřekli, protože tisknout peníze zatím nenařídil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2021 09:40 Reaguje na Pavel Dudr
Pokud by to znamenalo razantní sbnížení emisí CO2, tak je to nutná daň, která se x násobně vyplatí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.1.2021 10:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistěže se to naprosto nevyplatí, jako se nevyplatí živit parazity typu solárních baronů.
Už teď je v těch zemích spousta totálně zparchantělých jedinců, zvyklých žít z různých podpor. Další peníze tu situace jen dál zhorší a zvýší riziko vzniku nějakých zločineckých států.
Těm lidem se prostě musí vysvětlit, že platí zásada "nejízda" (tedy: "není jídla zdarma"). A ti, kteří to nepochopí prostě budou muset zemřít hladem. Tak se to stalo někdy po neolitické revoluci souputníkům našich předků, jejichž geny se proto do naší populace nedostaly (naštěstí tehdy neexistovala žádná OSN a další pochybné organizace, které by nařizovaly ty bezcenné parazity živit).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 15:32 Reaguje na Jan Šimůnek
V situaci, kdy vysychá země takovým způsobem, že neuživí ani stávající populaci, se nikodo o žádných nefachčenkách nebaví. Tam nastává sociální darwinismus, války o vodu a vrcholem úspěšnosti jedince je úspěšná emigrace kamkoliv, kde se dá žít, nejlépe do Evropy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 15:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Právě dobře cílené investice mají šanci udržet lidi tam, kde žijí. Drtivé většině jde přímo o života a riziko utopení na moři je sice obrovské, ale jim je to fuk.
Demagogie o nefachčenkách jsou zase jen od špinavců, nefachčenko nikdy nebude riskovat život, aby v případě úspěchu skončil jako otrok na nějaké španělské plantáži.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist