https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/biolog-a-zoolozka-z-prirodovedecke-fakulty-uk-ziskali-prestizni-evropsky-grant
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biolog a zooložka z Přírodovědecké fakulty UK získali prestižní evropský grant

23.11.2023 22:02 (ČTK)
Huseníček rolní.
Huseníček rolní.
Biolog Matyáš Fendrych a zooložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy získali Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Vědci si nyní mohou za finanční podporu, kterou z vědeckých grantů získávají, sestavit vědecké týmy a dále bádat ve svých oborech. Musilová se zabývá výzkumem zraku hlubokomořských ryb, Fendrych se věnuje studiu toho, jak se kořeny rostlin orientují v půdě.
 

"Udělení dvou ERC Consolidator grantů doktoru Fendrychovi a doktorce Musilové ukazuje, jak důležité je poznávání těch nejzákladnějších stavebních kamenů, z nichž je život na zemi složen. V době, kdy na vlastní kůži vnímáme křehkost našich ekosystémů, jsou poznatky z oblasti přírodních věd klíčové nejen k pochopení budoucnosti naší planety, ale mohou pozitivně ovlivnit i osud lidské populace,“ řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Musilová zkoumá hlubokomořské ryby známé svými mimořádnými adaptacemi, včetně jejich zdokonalených smyslových systémů. U některých hlubokomořských ryb se vyvinul jedinečný zrak, který jim možná umožňuje vidět barvy.

"Budu studovat funkční evoluci tohoto zrakového systému a díky tomu se mohu zaměřit na limity obratlovčího oka v extrémním prostředí. Zaměřím se na zásadní otázku, zda mohou hlubokomořské ryby vidět barevně," řekla Musilová. Vysvětlila, že pro vnímání světla má sítnice obratlovců dva typy fotoreceptorů, tyčinky pro vidění za šera a čípky pro barevné vidění za denního světla.

"Mnoho hlubokomořských ryb ale čípky postrádá, což je činí barvoslepými. Nový zrakový systém u některých ryb je založený čistě na kombinaci různých tyčinkových opsinů (zvláštních proteinů, pozn. red.) a možná toto omezení překonává. Buď umožňuje rozlišovat barvy, nebo jde o supercitlivé tyčinky vnímající jakékoliv světlo bez ohledu na jeho barvu. Ať tak či tak, takovýto zrakový systém se nevyskytuje u žádného jiného obratlovce,“ řekla zooložka.

Musilová dlouhodobě zkoumá genom hlubokomořských ryb a jejich možnost evolučního přizpůsobení životu nejen v extrémním prostředí hlubin, ale také ve dvou různých prostředích, se kterými se díky své biologii v životě setkávají.

Fendrych zkoumá fenomén rostlinné biologie - auxin. "Auxin má naprosto ústřední roli v regulaci růstu rostlin. Bez něj by tu žádné rostliny, tak jak je dnes známe, nebyly,“ řekl biolog. Vědci se nedávno podařilo v kořenu modelové rostliny huseníčku objasnit takzvanou rychlou auxinovou odpověď. Ta rostlinám mimo jiné umožňuje, aby byly kořeny schopné rychle prorůstat půdou a dobře se v ní orientovaly.

"Nyní chceme zjistit, zda je tato odpověď specialitkou, která se vyvinula v kořenech huseníčku, nebo je to více obecný děj, který se odehrává i v jiných částech rostlin a u jiných druhů, jako jsou například trávy,“ řekl biolog.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AL

Alena Lyskova

24.11.2023 10:16
V dnešní době, je opravdu důležité vědět zda hlubokomořské ryby vidí. Bez toho se opravdu nedá žít. Hrozí zánik civilizace. To fakt nevymyslíš.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.11.2023 11:15 Reaguje na Alena Lyskova
No přesně tak. Mají být doma a čumět na Ulici! A prachy mohli dát důchodcům!!! :-)
Odpovědět
JH

JH

25.11.2023 11:18 Reaguje na Alena Lyskova
Samozřejmě se bez toho dá žít. Ale když budeme jen přemýšlet o tom, co všechno nepotřebujeme, tak nám toho moc nezbyde. A spoustu vymožeností dnešní civilizace máme jen díky studiu zdánlivě zbytečných věcí. Od těch vědců je to dobrá práce.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.11.2023 12:28
Pro jednoduché jedince blekotající takové to hezké české ,,A k čemu to bude????'' :

https://www.ukforum.cz/rubriky/veda/9091-jak-vidi-hlubokomorske-ryby-odpoved-hleda-novy-erc
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist