https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohate-zeme-umlcuji-protesty-proti-klimatu-jinde-ale-moralizuji-tvrdi-studie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohaté země umlčují protesty proti klimatu, jinde ale moralizují, tvrdí studie

10.9.2024 10:49 (ČTK)
Bohaté západní demokratické země používají tvrdá represivní opatření k potlačení protestů klimatických aktivistů. Zároveň ale kritizují podobnou drakonickou taktiku úřadů v rozvojových či autoritářštějších zemích, napsal dnes list The Guardian s odkazem na studii organizace Climate Rights International.
 
Zpráva upozornila na stále tvrdší zacházení s klimatickými aktivisty v Austrálii, Německu, Francii, Nizozemsku, Švédsku, Británii či USA. Organizace tvrdí, že zásahy v těchto zemích - včetně dlouhých trestů odnětí svobody, preventivního zadržování či obtěžování klimatických aktivistů - jsou porušením zákonné odpovědnosti vlád za ochranu základních práv na svobodu projevu, shromažďování a sdružování.

Západní vlády zároveň často kritizují režimy v rozvojových zemích za nedodržování práva na pokojný protest, zdůraznila studie.

"Vlády příliš často zaujímají silné a zásadové stanovisko k právu na pokojný protest v jiných zemích - ale když se jim nelíbí určité druhy protestů doma, přijímají zákony a nasazují policii, aby je zastavila," řekl šéf organizace Climate Rights International Brad Adams.

V celé Evropě, USA a Británii reagovaly úřady na nenásilné protesty proti klimatu masovým zatýkáním a novými drakonickými zákony, které vedly k dlouhým trestům odnětí svobody, uvádí britský list. V některých případech byli účastníci protestů politiky a médii označeni za chuligány, sabotéry nebo ekoteroristy. Významní obhájci lidských práv a ekologičtí aktivisté vyjádřili znepokojení nad zásahy a vyzvali vlády, aby chránily právo na nenásilný protest, upozornil The Guardian.

Stupňující se klimatická krize má v roce 2024 za následek rekordní teploty po celém světě, které způsobí nedostatek potravin, masové stěhování lidí a ekonomické potíže - a také smrtící požáry a záplavy, napsal deník. Namísto přijetí naléhavých opatření k rychlému omezení využívání fosilních paliv a zastavení ekologického kolapsu se ale mnoho relativně bohatých zemí zaměřilo na opatření vedoucí k zastavení lidí, kteří bijí na poplach a účastní se protestů, podotýká zpráva.

Organizace Climate Rights International proto demokratické vlády na celém světě vyzvala, aby zastavily represe a chránily práva lidí na protest. "Vlády by měly vnímat klimatické protestující a aktivisty jako spojence v boji proti změně klimatu, nikoliv jako zločince," uvedl Adams.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jindřich Štěpánek

10.9.2024 11:00
Ano, každý má právo na na svobodu projevu, shromažďování a sdružování. Ale nelze zapomínat, že moje právo končí tam, kde začíná právo druhého.
Takže klidně se sdružujte na náměstí, dav se dá obejít. Pokud má někdo potřebu sdružovat se uprostřed silnice a omezovat tak stovky a tisíce dalších lidí, je tvrdý zásah naprosto v pořádku.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.9.2024 11:59 Reaguje na Jindřich Štěpánek
1*
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.9.2024 09:52 Reaguje na Jindřich Štěpánek
přesně tak. jedna věc je demonstrovat, a druhá věc je brát si za rukojmí někoho jiného nezúčastněného.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.9.2024 12:01
Bohaté země zapomínají na to, že právě ony svou rozmařilostí, se podílejí na změně klimatu !
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

10.9.2024 14:05 Reaguje na smějící se bestie
No taková ČR, ač průmyslová, škodí planetě o dost méně než např. Čína nebo nějaká africká země, kde se likvidace odpadu řeší jeho odvozem do řeky a spaluje se vše co hoří.
Odpovědět
pk

pepa knotek

10.9.2024 14:53 Reaguje na Jindřich Štěpánek
A kdo myslíte, že odpad do té Afriky vozí ? Není to tak dávno co se PETky z Evropy vozily i do Číny, teď už tam máme utrum a budeme si muset plasty likvidovat sami až nás vykopnou i z té Afriky.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 18:22 Reaguje na pepa knotek
pečlivě opečovávaný systém který se jen tak nezhroutí kvůli pár "šoumenům".
Ono se systémově na náměstí mnoho neuděje. Rozbalí transparenty, vykecají se a zase jedou dál.

kdyby to mysleli vážně, tak by do škol museli chodit pěšky a doma být na petrolejce.
A světe div se, asi by dokázali přežít.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

11.9.2024 08:03 Reaguje na pepa knotek
Dovážení odpadu jsem nemyslel, ale budiž. Na dovoz odpadu musí být dva. Jeden, co jej chce exportovat, druhý, který ho chce dovézt.

Měl jsem na mysli obecně nakládání s odpady z výroby čehokoli, co se např. z Číny vyváží.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.9.2024 16:45 Reaguje na Jindřich Štěpánek
Kvůli komu se rabuje Amazonský deštný prales/vzácné dřevo ?
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

11.9.2024 11:58 Reaguje na smějící se bestie
Kvůli lidem, co by byli schopní za pár drobných prodat svou mámu ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 18:17 Reaguje na smějící se bestie
takže to je takové pokrytectví aktivistů?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.9.2024 12:37
Ono je to mnohem složitější. Na světě neexistuje politik a jeho vláda, kteří by měli takové postavení a možnosti globální, bezprecedentně náročný problém řešit. K tomu je třeba použít jiné nástroje adekvátně modifikující globální tržní prostředí, aby automaticky fungovalo ve prospěch ochrany klimatu. Tam ale moc jednotlivých politiků a vlád nesahá.

Ano, je třeba naléhat na vlády. Ale je třeba žádat, aby problém řešily jinak než doposud a nehrály pouze lokální neúčinné divadlo na ochranu klimatu pro draze platící diváky.
Odpovědět
Anyr

Anyr

10.9.2024 12:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Plně souhlasím.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.9.2024 18:27 Reaguje na Jiří Svoboda
ten systém by přišel o mnoho peněz.... a i když to je celkem jednoduché, tak se do toho nikomu nechce, protože by se muselo hodně uskrovňovat... žádný Egypt, Abu Dabí, Bali...ale Mácháč.

KDYŽ SI ČLOVĚK UVĚDOMÍ KONTEXT, TAK VIDÍ JAKÁ JE TO CIVILIZACE LEMRYŮ.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.9.2024 10:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale do hraní divadla na ochranu klimatu se politikům i neziskovnám evidentně chce. Tam jsou ve hře obrovské toky pro klima neefektivně využívaných peněz, které mohou skončit všelijak.
Odpovědět
pa

pavel

10.9.2024 16:25
pokud chce být někdo klimatický aktivista měl by přicházet na protesty v suknici trávy a na boso musí bydlet v chatrči z proutí požírat to co si vypěstuje pít vodu z potoku .... jinak je to rozcapený fracek co se nudí a chce zviditelnit a měl by dostat rovnou přes drž.u
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

10.9.2024 17:08
Stačí si pozrieť 3 ďaľšie články na ekoliste, ktoré sú na tému ekologickí aktivisti: Je tu blokáda múzea, blokáda podniku na spracovanie plynu, blokáda v Řezne (blokovali niekoľko ulíc) Každému normálnemu človeku je jasné, že klimatickí aktivisti nevedia pokojne protestovať ale majú potrebu ničiť, strpčovať ľuďom život a zásadne niečo blokovať.
Ak sú aktivisti nespokojní zo súčasným demokratickým zriadením, odporúčam im vysťahovanie do Číny, do Ruska, prípadne do Severnej Kórei. Tam by zistili čo je to naozajstný útlak a nesloboda.
Masové sťahovanie ľudí nespôsobujú zmeny klímy ale práve režimy kde vládne útlak, chudoba, nedostupnosť vzdelania.
Izrael dokáže vďaka technológiám pestovať v púšti zeleninu tak že sú sebestační. Okrem toho ešte stihnú odolávať vojenským útokom moslimských fanatikov s ktorými susedia a ktorí práve masovo utekajú do západnej Európy.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

12.9.2024 08:48 Reaguje na Vladimir Mertan
Je to jen ekvivalent rudých demonstrací z 60. 70. let.
Stejná mentalita, podobné cíle, jen jiný marketing.
Je ken otázkou času, kdy začnou zabíjet.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.9.2024 19:20
Pokojní klimatičtí aktivisté bohužel občas ničí cizí majetek, znemožňují normální činnost firem nebo blokují dopravu.
Proč nelijí barvu na své nemovitosti? Proč se nepřilepují na fasády svých domů? Proč se nepřivazují ke strojům ve svých firmách?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

11.9.2024 06:46
Ano, pokud se aktivizmus ve jménu eko- a klima- zvrhává ve vandalizmus, anarchii, neoprávněné vnikání na cizí pozemky a lezení po výškových průmyslových stavbách, nebo v bránění dopravním prostředkům v provozu, lze proti takovému jednání zakročit.
Na druhé straně, pokud se to děje někde v cizí zemi, a je proti těm aktivistům zakročeno, je to pro politiky vítaná příležitost, vzít klacek a tepat vládu oné země, za nedodržování lidských práv, za brutalitu, nesvobodu a nedodržování blíže nespecifikovaných „pravidel“.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.9.2024 08:39
Zachráníme Planetu Zemi tím,že zničíme Monu Lizu !
Aktivismus = vandalizmus,hooligans.
Ebonitová tyč(pendrek) je řešením.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2024 10:11
Zrovna včera zase v hospodě o ekologii "kázal" ten, který třikrát ročně létá k moři a na víkend do Paříže, či Londýna. Oni i ti aktivisté jsou zcestovalí ekologové protestující jednou tam a podruhé jinam. Nyní Němci zavřeli Čecha blokujícího nedávno v Německu silnice a Gréta taky cestuje
po zeměkouli bez nějakých výčitek svědomí, že to stojí zbytečně vydanou
energii. Ano zbytečně, protože pouze volby mohou změnit politiku států
a nikoliv hrstka aktivistů blokujících silnici, kdy auta stojí v kolonách
a čadí bez toho, že by místem plynule projela. Za jednu jedinou blokádu
tak vzniká násobně více zplodin, než kdyby nebyla. Prostě bojovat s takovými aktivisty se musí, protože situaci pouze zhoršují a nic to
neřeší. Konkrétně naše strana Zelených předvedla, že na životní prostředí
ve vládě okamžitě zapomněla a v dalších volbách na ni zapomněli voliči.
Ekologie musí být prováděna v souladu s ostatními činnostmi a nesmí být pouze klackem pod nohy takovým činnostem. Uměním je totiž ten soulad a
pomalé výchova lidí bez radikalizace a ožebračování voličů. Gryndýl tak
dostává u voličů stopku kvůli své radikalitě a ožebračování zranitelných.
Ti Zelené volit nebudou, pokud budou strůjci jejich problémů a chudoby
a nebudou je volit ani ti, co neúměrně plýtvají cestováním a domácími
vytápěnými bazény v mnohapokojových vilách. Voličský potenciál měli
mezi chudšími, ale ty hodili Gryndýlem přes palubu.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

12.9.2024 06:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Ékologie je mytí nádobí,luxování koberce u postele i pletí záhonu s mrkví.Asi.Vzpomeňme si kdy se stavěly první čističky odpadních vod.Já si nevzpomenu,protože už dávno stály.Pokrok ve filtraci průmyslových exhalací pamatuji po roce snad 1958.Elektrárna.Práce pro techniky.Grýndýl je organizovaná skupina oportunistů a chuligánů.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

12.9.2024 08:43
Nějak jsem nezaznamenal, že by někdo někde bránil civilizované, ohlášené demonstraci třeba na náměstí.
Pokud je ale demonstrace záměrně naplánována tak, aby co nejvíc škodili a obětovali ostatní, tak je zásah v pořádku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist