https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohdanec-ziska-zdarma-od-armady-park-na-luzci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohdaneč získá zdarma od armády park Na Lužci

15.1.2020 00:25 | L. BOHDANEČ (ČTK)
Město Lázně Bohdaneč na Pardubicku získá zdarma od armády lesopark Na Lužci (na snímku).
Město Lázně Bohdaneč na Pardubicku získá zdarma od armády lesopark Na Lužci (na snímku).
Foto | Petr1888 / commons.wikimedia.org
Město Lázně Bohdaneč na Pardubicku získá zdarma od armády lesopark Na Lužci. Ministerstvo obrany ho původně chtělo prodat. Místní se báli, že přijdou o klidovou zónu. Přes čtyři hektary plochy slouží místním lidem k rekreaci. Řekl to starosta Vladimír Šebek (Změna pro Bohdaneč).
 

"Když nám stát pozemky bezúplatně převede, máme závazek, aby tam 25 let byla dál klidová zóna, což nám vyhovuje. Nesmí se tam stavět, nesmí tam být žádná komerční aktivita," řekl starosta.

Ministerstvo na podzim zveřejnilo nabídku na prodej parku. Lidé utvořili iniciativu, která měla prodeji soukromému kupci zabránit. Napsali i petici a sháněli podpisy. Město začalo následně s ministerstvem jednat o bezúplatném převodu.

"Měli jsme štěstí, že se jedná o klidovou zónu, což je zanesené v územním plánu. Převod pozemků ze státu na město je ve veřejném zájmu. Převod by se měl uskutečnit v prvním pololetí letošního roku, pokud všechno klapne," řekl starosta.

Lesopark je na jižním okraji Bohdanče poblíž městského hřbitova a sídliště. Jde o bývalý vojenský prostor, kde jsou dnes volně přístupné a udržované louky a remízky. Lokalitu udržují bohdanečské technické služby, někdy také armáda.

Lidé do parku chodí na vycházky a sportovat. "Dřív tam byli Rusové (sovětská armáda), zabrali to a udělali tam anténní pole. Když odtáhli, je z toho hezký kus přírody, rostou tam houby, křemeňáci, kozáci," řekl starosta.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist