https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohumin-chce-letos-na-ruznych-mistech-mesta-vysadit-pres-sto-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohumín chce letos na různých místech města vysadit přes sto stromů

22.1.2022 00:42 | BOHUMÍN (ČTK)
Loni založilo město například nový lesík u výpadovky na Karvinou.
Loni založilo město například nový lesík u výpadovky na Karvinou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Čempěl / Město Bohumín
Na různých místech Bohumína na Karvinsku chce město letos dát vysadit více než sto stromů. Založit by chtělo aleje u silnice vedoucí ke starobohumínskému hřbitovu, plánuje ale i nový parčík v lokalitě Petra Cingra a také ve Vrbici. Další stovky stromů ve městě přibudou coby náhradní výsadba, například v částech Záblatí či Pudlov, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
 

Na cestě ke hřbitovu ve Starém Bohumíně vznikne nová dubová alej. Počítá se s výsadbou 12 až 14 stromů. "Budou vzdáleny zhruba 15 metrů od sebe, takže v prvních letech růstu ještě nebude funkce aleje patrná. Ocení ji až nastupující generace. Náš koncept výsadby myslí především na ty, kteří přijdou po nás. Práce se zelení je běh na dlouhou trať, uvědomujeme si, že musíme sázet co nejvíce nyní, abychom zajistili našim potomkům a vnukům život v zeleném a zdravém prostředí," uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Například už na sklonku loňského roku přibylo v městské části Skřečoň 50 vrb a dubů. Vysazeny byly v lokalitě, které místní říkají Dolní pole, tedy v blízkosti ulice Na Hrázi. V těchto místech se sice už v minulosti stromy ve velkém sázely, ale část pozemku je značně podmáčena, a některým druhům se tam proto nedaří. V lokalitě tak nově přibyly duby a vrby, kterým větší vlhkost půdy nevadí.O jejich výsadbu se postaral spolek Slezská společnost pro solidaritu, kterému se na výsadbu podařilo získat dotace z evropských fondů. Padesátku stromů by měl podle sdružení doplnit stejný počet ještě letos, sázení se plánuje v jarních měsících.

Další zeleň by letos měla být vysázena v městské části Vrbice, kde se v oblasti Louny počítá se vznikem malého parčíku. Nový park chce radnice vybudovat i v lokalitě Petra Cingra, kde aktuálně připravuje pozemky pro rodinnou výstavbu. "Celkem bychom chtěli letos vysadit okolo stovky stromů, další desítky přibudou díky dobrovolníkům," doplnil Macura.

Zhruba čtyři sta dřevin doplní v příštích letech zeleň ve městě v rámci náhradní výsadby za pokácené stromy. Jde především o náhradu za staré a nemocné stromy. Náhradní výsadbu ale ve velké míře kromě města zajišťují na vlastních či městských pozemcích i soukromé firmy, jejichž projektům musela původní zeleň ustoupit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.1.2022 08:14
Jenom vysadit ?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist