https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohumin-chysta-revitalizaci-prirodniho-arealu-glinoc-ve-skreconi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohumín chystá revitalizaci přírodního areálu Gliňoč ve Skřečoni

18.1.2018 12:08 | BOHUMÍN (ČTK)
Tůně budou krásnější.
Tůně budou krásnější.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Čempěl / Město Bohumín
Bohumín na Karvinsku se chystá revitalizovat přírodní areál Gliňoč s tůněmi v městské části Skřečoň. Za tři miliony korun tam mimo jiné nechá vytvořit nové vodní plochy i hnízdiště pro chráněné druhy zvířat. V nejbližších dnech město vypíše výběrové řízení, práce by měly trvat přibližně dva roky.
 

"Při velkých přívalových deštích případně povodních by lokalita měla zadržet větší množství vody než dříve. Vzniknout by tady měly čtyři nové tůňky, které budou průtočné, a také hnízdiště pro chráněné druhy zvířat, a to některé obojživelníky a brouky," řekla mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová. Návštěvníci přírodního areálu budou mít k dispozici například informační tabule, dřevěný altán, odpočívadla nebo stojany na kola. Městu pomůže evropská dotace 1,6 milionu korun.

Regenerace se nebude týkat dvou největších vodních ploch, které v Gliňoči jsou, ale zaměří se na čtyři menší tůňky, jež jsou zanesené. "Projekt počítá s odtěžením jejich sedimentů o objemu asi 1000 kubíků. Zároveň v Gliňoči vzniknou čtyři zcela nové tůňky o rozloze 2200 metrů čtverečních. Část z nich bude prosluněná, aby mohla sloužit živočichům k rozmnožování," uvedla Balcarová.

Pokáceno by mělo být asi 100 neperspektivních stromů. Z jejich dřeva vzniknou na místě úkryty pro chráněné živočichy, brouky, plazy a obojživelníky. "Pokud se nám podaří najít zhotovitele, počasí bude příznivé a bude mrznout, pustíme se do realizace už teď. V opačném případě budeme muset práce v podmáčených místech odložit kvůli vegetačnímu klidu až na podzim," uvedl bohumínský místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Po revitalizaci území podle mluvčí volají obyvatelé už dlouho a mohla začít už před dvěma lety. Zablokovaly ji však námitky spolku Orlovak. Jeho předsedu nedávno policie obvinila mimo jiné z pokusu vydírání pod záminkou ochrany přírody a soud ho poslal do vazby.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist