https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bojga-hneda-a-skokan-volsky-v-nepuvodnim-prostredi-zpusobili-miliardove-skody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bojga hnědá a skokan volský v nepůvodním prostředí způsobili miliardové škody

9.8.2022 01:23 | WASHINGTON (ČTK)
Bojgy na Guamu způsobily četné výpadky proudu, protože tito noční tvorové šplhají na stožáry a vnikají do transformátorů.
Bojgy na Guamu způsobily četné výpadky proudu, protože tito noční tvorové šplhají na stožáry a vnikají do transformátorů.
Dva invazní živočišné druhy - žába skokan volský a had bojga hnědá - způsobily na světě mezi lety 1986 až 2020 ekonomické škody v hodnotě 16 miliard dolarů (385 miliard korun). Uvádí to výzkumná studie zveřejněna v odborné časopise Scientific Reports.
 

Tito živočichové poškozují přírodu a bojgy vyvolávají výpadky elektrického proudu. Jsou na seznamu invazních nepůvodních druhů.

Skokani volští se skokem ze zálohy vrhají na kořist, nejčastěji na mláďata vodních ptáků, želv či aligátorů. Jejich původním prostředím jsou tropické a subtropické oblasti Severní Ameriky, ale vysazeny byly ve Střední i Jižní Americe a v Evropě, kde ohrožují původní druhy a nemají mnoho přirozených nepřátel. Dovoz do Evropské unie je nyní zakázán.

Bojga hnědá je had pocházející z Austrálie a Indonésie. Po druhé světové válce byla přivezena zřejmě na některé válečné lodi na ostrov Guam a na Mariany. Na Guamu šlo o velmi agresivní invazi, do konce 60. let obýval tento had celý ostrov, vyhubil deset z 12 tamních ptačích druhů a vážně ohrozil i pozemní a stromové obratlovce. Bojga patří k užovkovitým hadům a kořist zabíjí jedem.

Na Guamu mohutná populace těchto plazů způsobila četné výpadky proudu, protože tito noční tvorové šplhají na stožáry a vnikají do transformátorů. Populace se nyní snižuje, kromě jiného díky programu vyhazování otrávených mrtvých myší z vrtulníků.

Autor nové studie o invazních druzích je podle agentury Reuters doktorand Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Ismael Soto Almena, který se zabývá studiem rybolovu a ochrany vod.

"Tyto druhy se dnes dostávají na nová místa zejména obchodem s domácími zvířaty. Všichni chtějí mít co nejexotičtějšího hada. Navrhujeme pravidelně aktualizovat seznam druhů, s nimiž je zakázáno obchodovat," řekl Soto.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.8.2022 06:34
Řekl bych, že i v původním, ale to už je velmi dávno... Není žalobce, není soudce.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.8.2022 07:36 Reaguje na Karel Zvářal
Doma asi mají predátory, kteří jejich stav redukují. A mimochodem - ropucha Aga je v Austrálii taky pěkné "požehnání".
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.8.2022 07:33
A co takhle najmout profesionální sběače, kteří budou nežádoucí hady a žáby chytat pro kulinářské účely? Žabí stehýnka prý jsou delikatesa a hadi se v Ázii naprosto běžně konzumují.
Odpovědět
12

9.8.2022 08:07
Já bych panu vědci především doporučil si doplnit znalosti - skokani volští se do přírody dostali útěky z komerčních farem na maso a bojgy ' využily' možnost transportu vojenskými letadly přelétajícími mezi ostrůvky .. nějak tam nevidím zavinění chovateli
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.8.2022 09:39 Reaguje na
Do soukromých chovatelů se reje snáz než do velkých firem, nebo nedejbože do armády.
Odpovědět
Anyr

Anyr

9.8.2022 12:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Český důchodce zvládne rýt do všeho a bez přestávky. A k tomu ještě radit, urážet, soudit a odsuzovat, a to celé s nezlomnou sebejistotou. :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.8.2022 13:19 Reaguje na Anyr
Tak to jsem výjimka, protože tohle všechno zvládnu taky, ale nejsem důchodce.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

9.8.2022 16:08
Pokud by bylo jednodušší legálně chovat běžné druhy zvířat (čížky, stehlíky, naše motýly, raky nebo ryby jako je mník) možná by se řada chovatelů přeorientovala na tyto druhy a nechala invazivní exotiku být tam kde je. My ale raději chovatelům uděláme z chovu běžných domácích druhů administrativní pakárnu a potom se divíme, že pouštějí do řek exotické krevety nebo do lesů papoušky Alexandry malé.
Odpovědět
rb

radim buffalo tobias

10.8.2022 07:51
asi mnoho teraristů nechová doma běžně jedovaté bojgy nebo snad ano ? i když prodej jejich jedu by byl solidní kšeft.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist