https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-o-program-destovka-cekame-velky-zajem-pridame-penize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec: O program Dešťovka čekáme velký zájem, přidáme peníze

3.5.2017 14:00 | PRAHA (ČTK)
Výše dotace se pohybuje od 20.000 do 60.000 korun podle pořízené technologie. K této části se připočítávají peníze na každý krychlový metr nádrže. Minimální velikost nádrže musí být dva metry krychlové. Dotace pokryje maximálně polovinu výdajů, mezi které lze zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. / ilustrační foto
Výše dotace se pohybuje od 20.000 do 60.000 korun podle pořízené technologie. K této části se připočítávají peníze na každý krychlový metr nádrže. Minimální velikost nádrže musí být dva metry krychlové. Dotace pokryje maximálně polovinu výdajů, mezi které lze zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Benjamin Nuß / Wikimedia Commons
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) očekává velký zájem o nový dotační program Dešťovka. Je proto připraven sehnat na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech další peníze nad rámec prvních 100 milionů korun. Ministr to včera řekl na konferenci Voda 2017.
 

Stát chce lidem přispět na systém, který využije dešťovou vodu třeba na splachování toalety nebo jako užitkovou vodu. Ministerstvo životního prostředí dotační program Dešťovka vyhlásilo minulý týden. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května od 10:00. "Očekáváme, že ten zájem bude poměrně velký. Ale jsme připraveni sehnat další peníze," uvedl Brabec.

Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech je nyní určeno 100 milionů korun. "V případě ČR je to málo. Od vyhlášení 29. dubna, jenom za první den, tam bylo 15.000 přístupů na www stránky, kde se lidé mohli dozvědět podrobnosti. My předpokládáme, že projektů z těch 100 milionů Kč uděláme jenom několik tisíc," dodal ministr.

Program je součástí koncepce státu v boji proti suchu. Ministr už dříve uvedl, že ČR je dobře připravená na povodně, ale nikoliv na sucho. Jen v Praze se podle něj ročně při splachování WC vyplýtvá 12 miliard litrů pitné vody, což by celé Evropě stačilo na pití na pět dní.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Výše dotace se pohybuje od 20.000 do 60.000 korun podle pořízené technologie. K této části se připočítávají peníze na každý krychlový metr nádrže. Minimální velikost nádrže musí být dva metry krychlové. Dotace pokryje maximálně polovinu výdajů, mezi které lze zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů.

Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady bude dotována jen v místech výrazně postižených suchem. Patří sem obce na Frýdeckomístecku, Vysočině nebo na Znojemsku.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

3.5.2017 21:13
Kdyby nevymýšlel nová a nová pravidla, povolení a razítka a nechal lidem vlastní iniciativu, dávno by lidi měli všechno dokonale zorganizované. Jenomže tady musí být na všechno osvícené úřední razítko. Kdyby za ty peníze na dotace raději budovali rybníky, nebo malé hráze, které by zvedali a zásobovali spodní vody ve vesnicích, nebo vrátili vsakovací strouhy k silnicím, nepouštěli skvělou čistou dešťovou vodu do společných kanalizací, pak ji pracně a draze čistili...přinutili investory provádět určité % vsaků u staveb, prostě kdyby používali zdravý rozum našich předků... Vody je dost, že je suchý a mokrý rok je tady po staletí, navíc každý studnař ví, že studna která se nečerpá se zanese. Tento "program" je slabý pokus na úrovni obecní rady o něco,možná pokus o přenesení nějaké odpovědnosti na občana. Navíc největší spotřeba vody je ve velkých městech kde se nepoužívají malé obecní vodovody, nebo vlastní studny kde si hladinku vody obec nebo občan hlídá a včas reguluje. Ve městě je ale představa budování malých dotovaných dešťových záchytů spíše úsměvná. Tak jak se nezmění kotlíkovými dotacemi stav ovzduší, tak se nezmění zásoby vody v česku tímto páně ministrovým nápadem. Proč si to myslím? Protože obé řeší malinkatý a lokální "problém" místo řádné analýzy a skutečného řešení na úrovni státu! v ovzduší především změnou dopravní politiky včetně tranzitu... a u vody výstavbou řádných vodohospořářských staveb. Jen tak na okraj, podle statistiky od roku 1948 do roku 1989 zvýšili komunisté zásoby povrchové vody v ČR 500 krát!! A nikdo občana neotravoval kecami o "dešťovém blahobytu".. To zřejmě žádný program dotovaných domácích nádrží netrumne.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist