https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-odmita-zavery-nejvyssiho-kontrolniho-uradu-vadi-mu-ze-hodnoti-strategie-vlady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec odmítá závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, vadí mu, že hodnotí strategie vlády

5.11.2019 00:32 | PRAHA (ČTK)
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kategoricky odmítl závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o tom, že v Česku chybí opatření pro boj se suchem. / Ilustrační foto
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kategoricky odmítl závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o tom, že v Česku chybí opatření pro boj se suchem. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kategoricky odmítl závěry Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) o tom, že v Česku chybí opatření pro boj se suchem. Úřad by měl hodnotit hospodaření, ne vládní strategie, řekl včera novinářům před zasedáním kabinetu Brabec. NKÚ ve svém zjištění uvedl, že současné dotační programy na řešení problematiky sucha nejsou připraveny a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka.
 

Brabec uvedl, že se jedná už o několikátou zprávu NKÚ, kdy se úřad dostává do role někoho, kdo nejen kontroluje, ale zároveň se stává i "arbitrem vládních strategií". "Ve chvíli, kdy by to chtěl dělat, tak by měl mít nějaké odborníky na boj se suchem. Ale já je tam při vší úctě úplně nevidím," řekl novinářům.

Z tiskové zprávy NKÚ podle Brabce v podstatě vyplývá, že se v Česku proti suchu nic nedělá. "Je to hodně od stolu dělaný závěr. My děláme skutečně doslova tisíce projektů," konstatoval. Ministerstvo uvedlo, že od roku 2014 investovalo do více než 14.000 projektů zaměřených na sucho téměř 11 miliard korun.

Podle kontrolorů není ideální ani spolupráce ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Brabec to popřel. "Rozhodně, v oblasti boje se suchem jsme našli v 99 procentech shodu," uvedl Brabec. O zprávě chce mluvit s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou, až se příště zúčastní jednání vlády. "Stále častěji se stává, že NKÚ dává názor na strategie vlády," kritizuje Brabec. Dodal, že vláda je ze své činnosti odpovědná Sněmovně.

Náměstek ministra zemědělství Jindřich Fialka řekl, že informace ve zprávě NKÚ jsou vytržené z kontextu. Popřel také to, že by nefungovala spolupráce obou ministerstev. "Musím podpořit, co říkal pan ministr Brabec, běžně spolupracujeme. Konkrétní kroky se dělají a já musím zcela odmítnout, že bychom nějakým způsobem v rámci vlády nespolupracovali," řekl.

NKÚ uvedl, že sucho a nedostatek vody měla ministerstva řešit prostřednictvím 49 úkolů stanovených vládou v roce 2015. "Obsahem těchto úkolů bylo v mnoha případech jen například připravit analýzu, vypracovat návrh, zhodnotit potenciál a podobně - zavádění věcí do praxe a skutečné změny, které by mohly reálně pomoci, už na tyto úkoly ale nenavazovaly," tvrdí NKÚ. Většina plánů tak podle úřadu zatím realizována nebyla.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se letos do konfliktu s NKÚ a Kalou dostal několikrát. Na jaře kritizoval vyznění výroční zprávy úřadu, závěry NKÚ odmítl mimo jiné s tím, že Kala dělá opakovaně politiku, přitom se sám chová nehospodárně při stavbě nového sídla úřadu. V závěru září se vláda rozhodla, že ministři budou znovu ve všech případech informovat vládu o výsledcích opatření, která přijali kvůli chybám odhaleným v kontrolních závěrech NKÚ.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

5.11.2019 12:53
".......Podle kontrolorů není ideální ani spolupráce ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství. Brabec to popřel. "Rozhodně, v oblasti boje se suchem jsme našli v 99 procentech shodu," uvedl Brabec"....... ano, většinu věcí co řekne ministr zemědělství prostě neřeší a v tichosti přejde, případně to přímo posvětí, protože MŽP je jen loutkové ministerstvo. Někdo tam sedí a něco dělá, aby to vypadalo, že tu někdo chrání zájmy obyvatel na zdravé a fungující ŽP... a to je právě to, co bylo podle mého myšleno tou neideální spoluprácí s MZe.......
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.11.2019 18:01
NKÚ neřekl nic nového a převratného. Taky toho moc v terénu moc nevidím. Jen pan ministr nechce zřejmě rozumět že boj se suchem nejsou plány a papíry, konference a tlachání, regulace, pokuty a kontroly, ale násobně zachycené a udržené množství vody v krajině, v nádržích, rybnících,studnách, půdě apod. V podstatě legrační projekt jako dešťovka, obdoba kotlíkových dotací je opatření na úrovni obecního úřadu, které v podstatě plošně nic nevyřeší....
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

6.11.2019 22:03
Ze zprávy NKÚ se ve článku cituje dost málo. Bylo by jinak líp vidět, že má pravdu. Brabec sice načuhuje do Izraele, jak se zavlažují pouště, ale neodnesl si odtamtud to naprosto zásadní: V Izraeli je zcela nemyslitelné, že by si stát objednal u odborné instituce nějaký výzkum a pak se jím neřídil!!! Vnímali by to tam jako vyhozené prachy. U nás se utratí za vědu a výzkum spoustu peněz, ale získanými závěry se nikdo řídit nechce - a to je přesně to, co kritizuje i NKÚ!
Odborníků na všechno máme dostatek a nejsou o nic horší než jinde. Jenže vše se řídí podle zájmových skupin, které dokážou cokoli semlít na peníze bez ohledu na přírodu, krajinu, budoucí osud naší země a tak. Jasně nejvíc mám teď na mysli zemědělství...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist