https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/braniborskou-branu-kterou-v-berline-ponicili-aktiviste-se-nedari-vycistit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Braniborskou bránu, kterou v Berlíně poničili aktivisté, se nedaří vyčistit

28.9.2023 19:29 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čištění Braniborské brány, jedné z dominant Berlína, kterou před necelými dvěma týdny poničili aktivisté z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace), se značně protahuje. Původní odhady zbavit památku oranžové barvy do týdne se ukázaly jako chybné. Správa německé metropole už také nepočítá s tím, že se podaří dodržet předpokládaný rozpočet 35 000 eur (asi 850 000 Kč). Berlínský senátor pro finance Stefan Evers, jehož funkce odpovídá zemskému ministrovi, chce, aby účet zaplatili aktivisté.
 

Aktivisté, kteří se v boji proti fosilním palivům nejčastěji lepí k vozovkám, aby zablokovali dopravu, a tak upozornili na klimatickou situaci, v neděli 17. září útokem na Braniborskou bránu šokovali nejen politiky, ale i Berlíňany. Pískovcová brána, která v době rozdělení města zdí nebyla veřejnosti přístupná, je totiž jedním ze symbolů znovusjednoceného města. Pro turisty je pak Braniborská brána často první památkou na seznamu toho, co v německé metropoli chtějí navštívit.

I přes policejní ostrahu se aktivistům podařilo až do výše několika metrů postříkat všech šest obřích sloupů oranžovou barvou. Akci tvrdě odsoudili mimo jiné primátor města Kai Wegner či spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. "Takovými činy skupina poškozuje nejen Braniborskou bránu, ale i svobodnou debatu o klíčových tématech naší doby a budoucnosti," řekl Wegner.

Ihned po činu začalo město s památkáři připravovat očistu brány, což označili za boj s časem, neboť barva se neustále vpíjí hlouběji do pórovitého pískovce. Velkým problémem se ukázalo to, že použitou barvu nelze snadno odstranit tlakovým čističem a horkou vodou.

Stále není jasné, kdy se podaří bránu od barvy vyčistit. Původně se předpokládalo, že hotovo bude ještě před berlínským maratonem, který se v metropoli běžel o uplynulé neděli. Barva je ale na sloupech stále. Zcela očistit se pracovníkům specializované firmy takřka podařilo spodní část sloupů, zhruba do výšky dvou metrů. V této části jsou sloupy ošetřeny zvláštním nátěrem proti graffiti.

Původní odhad, že čištění vyjde na 35 000 eur, bude podle německých médií jistě výrazně překročen. "Využijeme všechny občanskoprávní cesty, abychom částku za čištění dostali zpět," řekl regionálním berlínským poslancům senátor Evers. Hnutí tak musí počítat s žalobou, pokud účet dobrovolně nevyrovná.

U Braniborské brány hnutí demonstruje pravidelně, doposud to ale nikdy nebylo s tak závažnými následky. Loni v prosinci tam i přes policejní ostrahu uřízlo špičku vánočního stromu. Aktivisté k tomu tehdy uvedli, že špička stromu odkazuje na budoucí klimatickou katastrofu, pokud lidstvo nezačne životní prostředí důsledněji chránit.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.9.2023 21:44
Jak nedaří ?
Slovo nejde - neznámé !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.9.2023 18:01 Reaguje na smějící se bestie
Je otázka, zda odstranit nástřik s tím, že se poškodí i podklad, nebo raději hledat, čím to půjde dolů nenásilně.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist