https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilsky-soudce-zneplatnil-dekret-o-zruseni-rezervace-v-amazonii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilský soudce zneplatnil dekret o zrušení rezervace v Amazonii

31.8.2017 08:00 | BRASÍLIA (ČTK)
Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy. / Ilustrační foto Amazonie.
Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy. / Ilustrační foto Amazonie.
Brazilský federální soudce včera s okamžitou platností pozastavil dekret prezidenta Michela Temera, který nově umožnil těžbu soukromým firmám v národní rezervaci v Amazonii. Soudce svůj verdikt zdůvodnil tím, že prezidentův dekret odporuje ústavě, porušil práva domorodých obyvatel a ohrozil velkou část amazonského pralesa. Temerova vláda už podle agentury EFE oznámila, že proti pozastavení dekretu podá opravný prostředek.
 

Podle soudce Rolanda Valcira Spanhola brazilská ústava stanoví, že zrušení chráněné rezervace může učinit pouze parlament. Jen ten může přijímat změny týkající se využívání přírodních zdrojů v Amazonii. Temerův dekret také podle soudce porušuje práva domorodých obyvatel, kteří obývají téměř 70 procent dané chráněné oblasti. Každé opatření, které se týká území domorodců, by mělo být s nimi konzultováno, uvedl soudce.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy. Dosud tak může činit pouze stát, který ale v oblasti prakticky netěží.

Po široké kritice Temer v úterý dekret nahradil novým zněním, kde specifikoval opatření na ochranu přírody. Podle agentury AFP ale nový text podstatu dekretu nijak nezměnil. Otevřením těžby soukromým firmám je součástí protržních opatření, jimiž se brazilská vláda snaží podpořit brazilskou ekonomiku, která se v minulých letech dostala do krize.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MP

Miloš Petráček

31.8.2017 17:55
Obávám se, že si s domorodci poradí: http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/radeji-se-budou-branit-do-posledniho-muze/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist