https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-dnes-zahajila-obchodovani-s-emisnimi-povolenkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie dnes zahájila obchodování s emisními povolenkami

19.5.2021 18:17 | LONDÝN (ČTK)
Podle analytiků první obchody ukazují důvěru v britský ETS jako systém.
Podle analytiků první obchody ukazují důvěru v britský ETS jako systém.
Británie dnes spustila vlastní systém obchodování s emisními povolenkami (ETS). Ceny povolenek dosáhly více než 50 liber (téměř 1500 Kč) za tunu, což znamená, že náklady na znečištění jsou vyšší než v EU, uvedla agentura Reuters. Británie chce být uhlíkově neutrální do roku 2050.
 

ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Británie spustila vlastní trh, který má nahradit trh EU, jehož součástí byla před odchodem z EU.

Po zahájení obchodování se povolenky začaly obchodovat za 50,23 libry za tunu, později však cena klesla na více než 45 liber (přes 1300 Kč) za tunu. V EU cena srovnatelného kontraktu činí téměř 50 eur (téměř 1300 Kč) za tunu.

Ceny povolenek v EU tento týden klesly o zhruba deset procent. Podle obchodníků to bylo částečně způsobené očekávaným spuštěním systému v Británii. Nyní, po zahájení obchodů v Británii, by se ceny v EU mohly podle nich dostat pod další tlak.

Podle analytiků první obchody ukazují důvěru v britský ETS jako systém.

Firmy, které musí působit na trhu EU i Británie, doufají, že vznikne propojení mezi oběma trhy a bude umožněno vzájemné obchodování s povolenkami. Zatím se však neobjevily známky toho, že by měla být zahájena formální jednání o propojení trhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.5.2021 08:51
Tohle by bylo potřeba rozšířit na největší špinavce, především na Čínu.
Ta oteplování velmi sleduje a trpí tím, jenže ten jejich gigantický průmyslový moloch už asi žije vlastním životem a utrhl se z řetězu i totalitním komunistům.
To bych chtěl někdy vidět soudruha Lenina (nebo i Marxe), kdyby viděli, jak se největší světový komunista hluboce klaní kapitálu své vlastní země!!
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.5.2021 09:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Soudruha Marxe Cinani darovali Nemcum do rodneho Trieru a prijel se mu hluboce poklonit ten alkoholik, co sefoval EK pred Leyenovou, nastesti uz nevim, jak se jmenoval.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.5.2021 15:46 Reaguje na Jarka O.
Prdlajs. Darovali jen bustu městu Trevíru, protože Karl Marx je snad jediným místním významným rodákem. A nejsem si jist, jestli to není klasický hoax.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.5.2021 19:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Nezaškodí připomenout velikány historie. Tady je ta bustička i Juncker.

https://www.google.de/search?q=juncker+marx+trier&client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1&prmd=niv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj0h5-M2djwAhVmgf0HHdk7C8kQ_AUoAnoECAIQAg&biw=768&bih=1024&dpr=2#imgrc=hTY3v0vgyw0zZM&imgdii=e3gdy5-PPbLFjM

https://blog.acton.org/archives/101526-faq-new-karl-marx-statue-cheered-by-eu-and-china.html

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2021 20:21 Reaguje na Jarka O.
No a co? Karl Marx byl velmi významný filosof, ještě nedávno se z něho musel celý čecháčkistán podělat a dnes to má být vyvrhel.
Že vy vůbec nevíte, co vlastně napsal, natož abyste něco od něho četla, že?
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.5.2021 10:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Vážený, však píšu velikán historie. Na vejsce mě to uz nepostihlo. Tak jsem si nedavno precetla kom.manifest. kapitál mám jako komiks, ale nějak mě to nebavilo, došla jsem ke strance 5. Taky to byl antizidovsky rasista. Takže se z něho nepodelam, natož abych se mu klanela. A nevím, proč furt označuje českou republiku za nějaký stán, zatím sem vaše oblíbená strana ty nové obyvatelé z nejrůznějších stánů světa nenatahala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2021 20:02 Reaguje na Jarka O.
Komunistický manifest je jen útlá brožurka plná iluzorních vizí, ale jeho stěžejní dílo je Kapitál.
Tam jako první pochopil strukturu společnosti a jeho pojmy socialismus, kapitalismus, komunismus se používají doposud.
Česko se stalo -stánem, když do vedení země zasedli východní strapové a začali se tu chovat jak na dobytém území.
Vydrancovaná ekonomika s gigantickým dluhem to dokazuje.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.5.2021 09:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Čína letos zavádí obchodování s emisními povolenkami také.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.5.2021 15:47 Reaguje na Emil Novák
To se velmi vyhecovali, jenže v totalitě postavené na státním kapitalismu je to stejně k ničemu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.5.2021 22:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže "Tohle by bylo potřeba rozšířit na největší špinavce, především na Čínu", ale zároveň "je to stejně k ničemu." - zastáváte tedy stanovisko, které zároveň vyvracíte. Cimrman by měl radost, že se našel pokračovatel jeho filosofie externismu. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2021 12:29 Reaguje na Emil Novák
Sorry jako, možná jsem se špatně vyjádřil.
Čína by měla přistoupit na evropský systém emisních povolenek, protože když si pořídí svůj, bude zkorumpovaný.
Ti soudruzi tam zešíleli, chtějí do roku 35 ZDVOJNÁSOBIT výkon ekonomiky. To se nějakými emisemi VŮBEC nebudou zabývat.
Absolutně nechápu PROČ?
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.5.2021 21:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Absolutně nechápete, proč se chtějí mít lépe?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2021 06:59 Reaguje na Emil Novák
To skutečně nechápu. Čína vyváží neskutečné gigaobjemy zboží, které by mohla prodat doma, z gigantických příjmů bohatne komunistická věrchuška a hlavně se používají na buzerace a šmírování vlastních obyvatel.

Národ, který si pořídí systém "sociálního kreditu", bude vždy národem otroků a těm hrstka rýže denně musí stačit. Nemusí zničit planetu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist