https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-ruske-utoky-snizily-ukrajinskou-kapacitu-pro-vyvoz-obili-o-tretinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie: Ruské útoky snížily ukrajinskou kapacitu pro vývoz obilí o třetinu

11.9.2023 20:50 | KYJEV (ČTK)
>Rusko v červenci odstoupilo od obilné dohody, která po Černém moři umožňovala bezpečnou plavbu lodí naložených ukrajinským obilím.
>Rusko v červenci odstoupilo od obilné dohody, která po Černém moři umožňovala bezpečnou plavbu lodí naložených ukrajinským obilím.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ukrajinská kapacita pro vývoz obilí od července v důsledku ruských útoků klesla zhruba o třetinu. Uvedla to britská vláda ve své tiskové zprávě. Ruské útoky na přístavní zařízení, sklady a další infrastrukturu podle ní zničily tolik obilí, kolik by po jeden rok uživilo více než milion lidí.
 

Rusko v červenci odstoupilo od obilné dohody, která po Černém moři umožňovala bezpečnou plavbu lodí naložených ukrajinským obilím. Obilná dohoda byla dojednaná loni v létě za zprostředkování Turecka a OSN. Rusko svůj krok zdůvodnilo tím, že nebyla dodržována ustanovení týkající se vývozu ruských potravin a hnojiv.

"(Ruský prezident Vladimir) Putin v červenci opět prokázal lhostejnost k lidským důsledkům svých činů, když odstoupil od černomořské obilné iniciativy," uvedla britská vláda. "Rodiny na Ukrajině a po celém světě nadále trpí, což je přímý důsledek Putinovy brutální invaze na Ukrajinu," píše se rovněž v tiskové zprávě.

Globální lídři podle Londýna musejí dát jasně najevo, že Putinovo odstoupení od obilné dohody zvyšuje globální izolaci Ruska, a podniknout kroky k ochraně lidí, jejichž životy Putinova nezákonná válka ničí.

Britská vláda v tiskové zprávě rovněž upozornila, že Ukrajina byla před válkou světovou pětkou ve vývozu pšenice, čtyřkou ve vývozu kukuřice a trojkou ve vývozu řepky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist