https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britska-polarni-stanice-se-postehuje-kvuli-praskline-v-ledu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britská polární stanice se postěhuje kvůli prasklině v ledu

25.12.2016 01:37 | LONDÝN (ČTK)
Základna je k přesunům uzpůsobená, neboť je složená z osmi spojených modulů a stojí "na nožičkách"
Základna je k přesunům uzpůsobená, neboť je složená z osmi spojených modulů a stojí "na nožičkách"
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Britská polární základna v Antarktidě se bude muset přestěhovat o zhruba 20 kilometrů dál do vnitrozemí kvůli zvětšující se prasklině v ledu, napsal britský deník The Guardian.
 

Vědci na základně Halley VI sbírají od roku 2012 data o "počasí" ve vesmíru a o klimatických změnách. Nyní ale hrozí, že by stanice zůstala odříznuta od zbytku ledovcového šelfu, na němž stojí. Příčinou je prohlubující se prasklina vzdálená asi sedm kilometrů.

Základna je k přesunům uzpůsobená, neboť je složená z osmi spojených modulů a stojí "na nožičkách". Přípravy na stěhování byly zahájeny už na přelomu let 2015/2016 a nyní vrcholí, neboť na kontinentu skončila zima.

"Antarktida je velmi nehostinná. Letní sezona je velice krátká, trvá asi devět týdnů. A protože led a počasí jsou nepředvídatelné, musíme být velice pružní," uvedl v prohlášení ředitel britského polárního programu Tim Stockings.

Přesun se uskuteční v několika etapách během tří let tak, aby vědecká práce nebyla přerušena. Moduly budou postupně rozpojeny a na nové místo je přestěhují velké traktory. Celá operace by měla skončit do dubna 2018.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist