https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britska-vlada-vyhlasila-v-nekterych-anglickych-regionech-stav-sucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britská vláda vyhlásila v některých anglických regionech stav sucha

13.8.2022 01:17 | LONDÝN (ČTK)
Britská vláda vyhlásila v některých regionech jižní, centrální a východní Anglie stav sucha. Na severu Anglie bude zakázán odběr vody do hadic. Stalo se tak po setkání zástupců vlády a vodárenských společností, kteří probrali důsledky dlouhodobě horkého a suchého počasí. Společnost Yorkshire Water včera ohlásila zákaz zalévání zahrad, mytí aut nebo napouštění bazénů s pomocí hadic od 26. srpna.
 

"Všechny vodárenské společnosti nás ujistily, že základní dodávky jsou dosud zajištěny," řekl ministr vodního hospodářství Steve Double. "Na období suchého počasí jsme lépe připraveni než kdykoli dříve, ale budeme situaci nadále zblízka sledovat, včetně dopadů na zemědělce a životní prostředí, a podnikneme další kroky podle potřeby," ujistil Double.

Národní komise pro sucho zasedala po nejsušším červenci v Anglii od roku 1935. V minulém měsíci spadlo jen 35 procent obvyklých průměrných srážek a části Anglie a Walesu jsou navíc nyní uprostřed čtyřdenní výstrahy varování před extrémními vedry.

Britský meteorologický úřad Met Office naopak vydal varování před dešti a bouřkami od pondělí s tím, že existuje určitá možnost bleskových povodní v některých částech země.

Od konce srpna navíc Angličany čeká zákaz odběru vody do hadic. "Horké, suché počasí znamená, že řeky v Yorkshiru mají podstav a naše přehrady mají o zhruba 20 procent méně vody, než bychom pro toto období roku očekávali," řekl šéf společnosti Yorkshire Water Neil Dewis.

Firma, která zajišťuje dodávky vody do zhruba 2,3 milionu domácností a 130.000 firem v severní Anglii a částech střední Anglie, je jen další regionální vodárenskou společností, která ohlásila restrikce v používání vody. Zákaz zalévání vodou z veřejných vodovodů ode včerejška platí také pro zákazníky společnosti South East Water. Firma Thames Water, která zásobuje 15 milionů odběratelů v Londýně a okolí, oznámila, že omezení chystá také.

Britský ministr životního prostředí George Eustice už dříve vyzval vodárenské společnosti, aby přijaly preventivní opatření k ochraně dodávek vody. Vyhlašování stavu sucha se děje po regionech a neznamená automaticky spuštění vládních opatření. Jednotlivé vodárenské společnosti však mohou vyhlásit omezení pro domácnosti i firmy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

14.8.2022 08:14
to je to přímořské vlhké a mírné klima, jak nás učili ve škole
nebo že by taky i v Anglii zemědělci zlikvidovali půdu a ta ztatila schopnost zadržovat vodu
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist