https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britske-supermarkety-vyradily-z-nabidky-zbozi-ziskane-praci-opic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací cvičených opic

5.7.2020 09:02 | LONDÝN (ČTK)
Zástupci PETA tvrdí, že v Thajsku našli osm míst, kde jsou makakové nuceni sbírat kosové ořechy určené na export do celého světa. Samci dokážou denně natrhat až 1000 kusů.
Zástupci PETA tvrdí, že v Thajsku našli osm míst, kde jsou makakové nuceni sbírat kosové ořechy určené na export do celého světa. Samci dokážou denně natrhat až 1000 kusů.
Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující kokos. Vedla je k tomu informace, že v některých asijských státech jsou ke sběru kokosových ořechů využíváni cvičení makakové. Každý z nich je schopen denně sklidit až 1000 ořechů, zatímco člověk zhruba 80. Informovalo o tom sdružení na ochranu zvířat PETA, podle nějž se v Thajsku s vycvičenými makaky zachází jako se "stroji na sběr kokosových ořechů".
 

Bojkot sortimentu z takto získaných zdrojů vyhlásily obchodní řetězce Waitrose, Ocado, Co-op, Boots i Morrisons. "Zavázali jsme se v rámci naší praxe ochrany zvířat nikdy vědomě neprodávat žádné zboží, k jehož vzniku přispěly opice," uvedl ve svém prohlášení řetězec Waitrose. "Řídíme se etickými pravidly a nedovolujeme, aby zdrojem u nás prodávaných produktů byla práce opic," uvedli zástupci Co-opu.

Na twitteru se pro zastavení prodeje takového zboží vyslovila v pátek snoubenka britského premiéra Carrie Symondsová, která patří k ochráncům přírody. Později se ještě obrátila na Tesco s výzvou, aby se připojilo také. "Kosové mléko a voda, které se prodává u nás, není získáno díky práci opic; neprodáváme žádné značky, na něž upozornila PETA," sdělil k tomu mluvčí řetězce Tesco.

Zástupci PETA tvrdí, že v Thajsku našli osm míst, kde jsou makakové nuceni sbírat kosové ořechy určené na export do celého světa. Samci dokážou denně natrhat až 1000 kusů. Organizace rovněž našla "opičí školy", kde se zvířata cvičí na sběr ovoce a k pobavení turistů také jezdit na kole nebo hrát košíkovou. "Mnoho z nich bylo odchyceno jako mláďata a je u nich patrné stereotypní chování, jež svědčí o tom, že ta zvířata žijí ve velkém stresu," sdělila k těmto zařízením PETA.

Opice jsou podle ní řetězem připoutány k pneumatikám nebo zavřeny do mimořádně malých klecí. Pracovníci organizace viděli, jak se opice přivázaná provazem s křikem snažila utéct nebo jak zavřené zvíře zběsile třáslo klecí. Někteří chovatelé sdělili, že pokud se zvíře majitele pokusí kousnout, vytrhají se mu špičáky.

"Tato zvědavá a velmi inteligentní zvířata přicházejí o svobodu, společníky, psychologickou stimulaci a vše, co dává smysl jejich životu. To vše pro to, aby byla zneužita na sběr kokosu," sdělila ředitelka PETA Elisa Allenová, již citoval server BBC.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

5.7.2020 11:04
Takže buď se majitelům plantáží podaří najít odbyt v Číně ... nebo makaky utratí, protože už budou zbyteční.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.7.2020 13:16
Britské obchodní řetězce jsou z nějakého neznámého důvodu zaměřeny na opice. Lidská práce jim nevadí. Ani práce zvířat obecně - včely dávají med, nosnice valíčka, krávy mléku. Jen opice zasluhují zvláštní přístup. Skoro to vypadá, že načasování souvisí s odhaleným rasismem v západních demokraciích po smrti černocha.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:03 Reaguje na Richard Vacek
Jen upřesním jednalo se o recidivistu, který páchal násilnou trestnou činnost a byl pod vlivem návykových a psychotropních látek, do toho byl ještě nemocný, takže při zatýkání, kdy kladl odpor a nespolupracoval s policií shodou nešťastných okolností zahynul.
Odpovědět
va

vaber

5.7.2020 13:18
také koně a kravičky nesmí být zneužíváni člověkem, co se třeba koně nadřeli taháním pluhu a co mají říkat vepři,kteří dokonce jsou zneužíváni tak, že to zaplatí svým životem a skončí na jatkách, aby se mohly miliardy lidí dál množit
Odpovědět
ig

5.7.2020 15:52
Co bude příště? Lactobacillus a Saccharomyces?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.7.2020 23:36 Reaguje na
Příště, možná ale až přepříště, skončí tato tak zvaná euroatlantická civilizace. Otázka není zdakonec ono či ne, ale kdy, zítra, pozítří, za rok, dva, či pět.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.7.2020 23:37 Reaguje na
Příště, možná ale až přepříště, skončí tato tak zvaná euroatlantická civilizace. Otázka není zda konec ano či ne, ale kdy - zítra, pozítří, za rok, dva, či pět, nebo snad deset?
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:01
To jsem nevěděl, že opice něco vyrábí. Myslím, že bychom je měli rychle začít dovážet, protože pracovní síla chybí. Jsou problémy v zemědělství i v jiných odvětvích. Asi si založím školu opic a začnu je učit řídit kamion. Do roka a do dne bude ze mě milionář. Děkuji redakci za skvělý tip na podnikání.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.7.2020 18:57
Kdyby se rozhodli bojkotovat zboží, kde je podíl dětské práce, rázem by byla polovina regálů prázdných. Tak udělají aspoň prázdné gesto, leč pochybuji, že tím práce opic zmizí. Oni ty kokosy komzumují především doma, jak známo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 08:06
Proč rovnou nezakázat zboží ze zemí, kde se používají zvířecí potahy? Mělo by to asi stejný smysl.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 13:22 Reaguje na Jan Šimůnek
To by nebylo eko, cool a in. Je přeci třeba přitáhnout pozornost tím jak ten řetězec je hodný k opičkám, že nenechá aby se jim ubližovalo. Opičky jsou přeci roztomilá zvířátka podobně jako pejci či kočičky nebo koníčky. Prasátka, kuřátka a kravičky mají smůlu. Jejich osud nikoho nezajímá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist