https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britsky-radiobiolog-cernobyl-zpusobil-40-000-smrtelnych-pripadu-rakoviny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britský radiobiolog: Černobyl způsobil 40 000 smrtelných případů rakoviny

24.3.2016 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od katastrofy jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu uplyne 26. dubna uplyne třicet let
Od katastrofy jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu uplyne 26. dubna uplyne třicet let
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Následky havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu zkoumala studie britského radiobiologa Iana Fairlieho. Celkový počet lidí, kteří zemřeli nebo zemřou na nádorová onemocnění v důsledku havárie, odhaduje na 40 000. Ohrožení jsou i lidé narození po havárii.
 

V zasažené oblasti podle Iana Fairlieho výrazně vzrostl počet onemocnění způsobených genetickou poruchou, jakými jsou leukémie, rakovina štítné žlázy, ale i kardiovaskulární poruchy či cukrovka. Studie odhaduje, že černobylská katastrofa dosud zapříčinila 6 000 případů rakoviny štítné žlázy a dalších 16 000 způsobí v příštích letech.

Studii i srovnání dvou nejvážnějších jaderných havárií dosavadní historie, v Černobylu a Fukušimě, představí Ian Fairlie i v Praze, a to 5. dubna na mezinárodní konferenci Nuclear Energy Conference 2016. „Iana Farlieho jsme pozvali na mezinárodní konferenci o rizicích jaderné energetiky do Prahy. Chceme na ní na základě dopadů katastrof v Černobylu i ve Fukušimě diskutovat, zda dnešní reaktory už odpovídají potřebné úrovni bezpečnosti a jak moc se problém bezpečnosti promítá do ekonomiky jaderné energetiky,“ uvedl Edvard Sequens, energetický expert sdružení Calla.

Od katastrofy jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu uplyne 26. dubna uplyne třicet let. Ve vysoce kontaminovaných oblastech žije podle studie i dnes pět milionů obyvatel Ruska, Běloruska a Ukrajiny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist