https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnane-chteji-kvalitnejsi-vodu-vznikne-proto-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brňané chtějí kvalitnější vodu, vznikne proto studie

28.2.2020 00:20 | BRNO (ČTK)
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. / Ilustrační foto
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. / Ilustrační foto
Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. Cílem ročního laboratorního bádání je získat přehled o škodlivých látkách, jako jsou léky, hormony, drogy, pesticidy nebo mikročástice plastů, i možnostech jejich odstraňování, uvedli zástupci magistrátu.
 

"Zkoumána bude jakost pitné vody ve vodovodu města Brna, ze kterého jsou obyvatelé zásobeni, a také jakost vody vytékající z čistírny odpadních vod. Monitorován bude výskyt zbytků léčiv v pitné vodě a s tím související zdravotní rizika," řekl novinářům náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Výzkumníci odeberou vzorky pitné vody na 11 místech. Konkrétně jde o zdroje vody pro Brno v Březové nad Svitavou, v přítoku vodní nádrže Vír, ve vodojemech Čebín a Holé hory, dále v centru Brna, Chrlicích, Kohoutovicích a Líšni. Vodu budou odebírat každý měsíc po dobu jednoho roku.

Projekt nazvaný Za zdravější a lepší vodu v Brně uspěl v roce 2018 v hlasování veřejnosti o návrzích pro participativní rozpočet. Obdržel 2341 hlasů. Náklady projektu činí 2,95 milionu korun. Participativní rozpočet Brňanům umožňuje rozhodovat o části výdajů města.

"Je potřeba využít všech nových poznatků včetně nanofiltrů, bakterií nebo řas. Jde hlavně o naše zdraví a o to, zda budou v řekách nadále zbytky hnojiv, pracích prášků, antikoncepčních hormonů či nebezpečných částic," uvedl v podpořeném návrhu jeho autor Zdeněk Herblich.

Podle společnosti Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) dosahuje pitná voda ve městě velmi dobrých kvalitativních i chuťových charakteristik. Také účinnost Čistírny odpadních vod Brno-Modřice je na vysoké úrovni, uvedla firma.

I tak lidská činnost způsobuje, že se do vodního koloběhu dostávají nové, často průmyslově vyráběné látky. BVK dlouhodobě podporují studie a sledování dopadů těchto látek, stejně jako vývoj nových technologií pro odstraňování konkrétních látek, jako jsou například léčiva, hormony, drogy či pesticidy. "Zkušenosti s novými technologiemi jsou pro nás do budoucna velice důležité i proto, abychom nadále mohli zlepšovat vlastní proces čištění, a přispívali tak k ochraně vod," uvedl generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

28.2.2020 14:17
Studie by mohla porovnat i alternativní způsoby zajištění kvalitnější vody. Dnes jsou cenově dostupné systémy revezní osmózy + mineralizátoru, které zajišťují levnou a nezávadnou vodu na pití (vaření) bez toho, aniž by se taková voda musela vyrábět ve vodárně a následně sloužit na splachování toalet.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist