https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnane-si-v-parcich-preji-osvetleni-s-teplou-barvou-svetla-ukazala-anketa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brňané si v parcích přejí osvětlení s teplou barvou světla, ukázala anketa

12.4.2022 10:49 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé v Brně si při parkových úpravách nejvíce přejí osvětlení s teplou barvou světla. Vyplývá to ze čtyřměsíční ankety, které se zúčastnilo téměř 2000 lidí a čtyři pětiny z nich hlasovaly pro teplé osvětlení, uvedl ředitel Technických sítí Brno Pavel Rouček. Výsledky ankety poslouží Technickým sítím jako podklad pro budoucí obnovu parkového osvětlení v Brně.
 

Lidé mohli na webu Technických sítí od loňského listopadu do začátku letošního dubna vybírat ze čtyř osvětlení, která jsou instalovaná na testovacím místě v parku Lužánky. Svítidla se liší barvou světla i mírou regulace v nočních hodinách. "Vyhodnocení hlasování bylo jednoznačné, celé čtyři pětiny hlasů získalo řešení D s nejteplejším světlem o chromatičnosti 1800 K (kelvinů). Naopak nejméně lidí, pouhá dvě procenta, hlasovalo pro biodynamické osvětlení B, které chromatičnost mění v závislosti na denní době," uvedl Rouček.

Varianta, pro kterou hlasovalo nejvíce lidí, nabízí nejteplejší oranžové světlo a pracuje s autonomní regulací intenzity, přičemž od 21:00 je výkon snížený na 60 procent a od 22:00 do rána na 40 procent.

Výsledky ankety poslouží jako podklad při obnově a úpravě parkového osvětlení. "Na základě preferencí občanů, ale i dlouhodobých environmentálních trendů chceme v lokalitách bohatých na zeleň více preferovat nižší chromatičnost veřejného osvětlení. Přesná teplota světla bude samozřejmě záviset na charakteru dané lokality, vždy je třeba brát v potaz i bezpečnost chodců," dodal Rouček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

12.4.2022 12:12
Dalo se v anketě hlasovat pro gama záření? Jako že by se to pak zprůměrovalo blíž směrem k bílému světlu.
Odpovědět
va

vaber

13.4.2022 09:09
barvy vlastně neexistují, je to konstrukce kterou vytváří náš mozek z fotonů různých vlnových délek,
možná je tomu tak s celým vesmírem

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist