https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnensti-vedci-zkoumaji-vliv-ostropestrce-marianskeho-na-zdravi-zavodnich-koni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnští vědci zkoumají vliv ostropestřce mariánského na zdraví závodních koní

30.5.2021 19:20 | BRNO (ČTK)
Výtažky ze semen ostropestřce mariánského se využívají při léčbě toxicko-metabolického poškození jater a chronických onemocnění tohoto orgánu.
Výtažky ze semen ostropestřce mariánského se využívají při léčbě toxicko-metabolického poškození jater a chronických onemocnění tohoto orgánu.
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity zkoumají účinky ostropestřce mariánského v krmivu závodních koní, u kterých dlouhodobá fyzická aktivita vede k poškození jaterních buněk, myokardu a svalů a narušuje také jejich metabolismus. Už nyní mají potvrzené, že výtažky ze semen mají prokazatelně léčivé a regenerační účinky. Látky obsažené v semeni ostropestřce mohou pozitivně ovlivnit i energetický metabolismus při samotné fyzické zátěži koní, uvedla dnes v tiskové zprávě Hana Dočkalová z agronomické fakulty.
 

Výtažky ze semen ostropestřce mariánského se využívají při léčbě toxicko-metabolického poškození jater a chronických onemocnění tohoto orgánu. Nejvýznamnější obsahové látky jsou komplexně známy pod názvem silymarin. Jeho správné dávkování koním nyní vědci testují. "Kvůli objektivnímu posouzení výsledků letos poprvé používáme systém fitness hodinek s GPS a hrudních pásů, které nám umožňují sledování srdečního tepu koní," dodala Dočkalová.

Projekt skončí v roce 2022. Pokud se prokáže pozitivní účinek byliny na koňský organismus, otevře se tím cesta k použití podobného postupu i na jiná zvířata, ale i na člověka. Výhodou tohoto způsobu léčby je nízký výskyt zdravotních obtíží a snížení výkonnosti. Ostropestřec mariánský se využívá ve farmakologii jako doplněk stravy u zvířat, zejména ke zvýšení denních hmotnostních přírůstků nebo ve veterinární medicíně. Tato bylina je hned po kmínu druhou nejčastěji pěstovanou v České republice na ploše zhruba 2000 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.5.2021 21:22
Taky chci být vědcem :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist