https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-bude-mit-pristi-rok-prvni-funkcni-artezsky-vrt-jako-rezervu-s-pitnou-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno bude mít příští rok první funkční artézský vrt jako rezervu s pitnou vodou

7.11.2023 00:53 | BRNO (ČTK)
Výhled na město Brno.
Výhled na město Brno.
Licence | Volné dílo (public domain)
První z šesti plánovaných artézských vrtů začne příští rok v Brně fungovat jako záloha pro zásobování pitnou vodou. Vedení města nyní vybírá zhotovitele pro vrt v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady, řekl náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).
 

"Přesné místo u žádného z vrtů zveřejňovat nebudeme, protože se jedná o strategický projekt zajišťující nouzové zásobování města pitnou vodou," uvedl.

Artézské vrty mají sloužit jako náhradní zdroje pitné vody pro systém nouzového zásobování obyvatel Brna. Podle kalkulace, kterou si město nechalo vypracovat, klesne v případě výpadku v prvních dvou dnech spotřeba vody na pět litrů na osobu a den, od třetího dne ale stoupá až k 15 litrům na osobu za den.

"Pokud kalkulujeme s 406 878 Brňany, spotřebují první a druhý den dva miliony litrů za den, tedy zhruba 24 litrů za sekundu. Od třetího dne tato spotřeba stoupá na 6,1 milionu litrů za den, tedy zhruba 71 litrů za sekundu. Samozřejmě je nutné počítat s rezervou a s tím, že ve městě se nepohybují pouze jeho obyvatelé. Pokud počítáme s 600 000 lidmi, spotřebují první a druhý den tři miliony litrů, tedy zhruba 35 litrů za sekundu. Od třetího dne pak tato hodnota roste na devět milionů litrů vody za den," popsal Suchý.

Náklady na vybudování vrtu v Kníničkách jsou podle něj několik milionů korun, v rozpočtu je na něj vyčleněno deset milionů korun. Další vrty mají vzniknout v Brněnských Ivanovicích, v bývalých škrobárnách v areálu CTP, na Šujanově náměstí, v areálu Tepláren a na Žabovřeských loukách. Vrt v Kníničkách by měl vydat 35 litrů vody za sekundu. Nejvydatnější z plánovaných vrtů má být ten v areálu škrobáren, kde se počítá s vydatností 38 až 48 litrů za sekundu. Další vrty mají mít vydatnost od 15 do 20 litrů za sekundu.

"Po dokončení projektu předpokládáme celkovou vydatnost šesti vrtů mezi 143 a 158 litry za sekundu. Takový výdej představuje asi 12 až 13 milionů litrů vody za den. Tato voda by hypoteticky stačila pro 800 000 až 900 000 lidí," dodal Suchý.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.11.2023 05:44
A distribuci zase přenechají cizincům ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.11.2023 06:09
máme taky " artézský vrt " říká se tomu důl Turow...
Odpovědět
va

vaber

7.11.2023 08:48
jak dlouho voda z vrtu poteče ,
jak bude hluboký a jak to ovlivní hladinu spodní vody ,ví to někdo
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.11.2023 09:09
K těm pěti litrům na osobu a den, myslím, pokud voda poteče, sotva budou všichni Brňané doma počítat, zda za den již vypili své tři skleničky vody, uvařili si čaj, kafe, dvakrát spláchli toaletu a umyli si pak ruce… Vodu však nepotřebují jen domácnosti, ale i průmyslové, potravinářské podniky, zdravotnická zařízení a služby obyvatelstvu. A pokud vodárna bude spotřebu řídit přerušováním dodávky, lze očekávat vyplachování usazených kalů z vodovodního řadu, následkem tlakových rázů v potrubí, pak jeho zvýšenou poruchovost a zhoršenou kvalitu dodávky vody, která pak již nemusí splňovat hygienické normy na pitnou vodu. Navíc, zkušenosti s úsporami pitné vody a její cenou, nám již třicet let říkají, že vodárenská potrubní síť není těsná, voda z různých potrubních spojů a prasklin trvale utíká do země a i tuto vodu pak odběratel musí zaplatit v ceně vodného a stočného. To znamená, že v článku uvedená kalkulace spotřeby vody dva miliony litrů pro obyvatelstvo, je chybná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist