https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-da-i-letos-19-mil.na-zelene-strechy-zajemci-se-mohou-hlasit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno dá i letos 19 milionů na zelené střechy, zájemci se mohou hlásit

11.2.2021 01:08 | BRNO (ČTK)
Brno poprvé vyhlásilo dotační program na podporu tvorby zelených střech v roce 2019.
Brno poprvé vyhlásilo dotační program na podporu tvorby zelených střech v roce 2019.
Foto | pnwra / Flickr.com
Brno i letos z městského rozpočtu vyčlenilo 19 milionů korun na projekty na takzvané zelené střechy, zájemci se mohou hlásit od 1. února. Město za dva roky, kdy program funguje, eviduje přes 200 úspěšných žádostí, uvedla Zuzana Gregorová z tiskového střediska magistrátu.
 

Brno poprvé vyhlásilo dotační program na podporu tvorby zelených střech v roce 2019, kdy evidovalo 105 úspěšných žádostí o dotaci. V roce 2020 jich bylo podáno 99, celkem tak vznikne 204 zelených střech.

"Letos jsme program opět spustili, žadatelé se mohou hlásit od 1. února do 31. října. Z městského rozpočtu jsme na něj vyčlenili 19 milionů korun. Maximální podporovaná plocha činí 1000 metrů čtverečních, nejvyšší příspěvek na metr čtvereční zelené střechy je 1400 korun," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Maximální dotace na jeden projekt tedy může dosáhnout 1,4 milionu plus výdaje na pořízení statického posudku a s ním souvisejících dokumentů až do 10 000 korun. Z pravidel programu vyplývá, že musí jít o stavby na území města Brna, přičemž je jedno, jestli jde o bytový dům, rodinný dům nebo garáž.

Oproti předchozím rokům jsou v dotačním programu změny. Nově je například potřeba dokládat skutečnost, že žadatel na zelenou střechu čerpal dotace i například přes výzvu Nová zelená úsporám. Dotace také není poskytována už na fungující zelenou střechu, pokud by měla být dosázena vegetací jen pro estetický účel. Nově je také požadována pětiletá udržitelnost, kterou žadatel dokumentuje snímky celkového pohledu na střechu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Januška

11.2.2021 06:35
Proč se stále mluví o zelených střechách? Jsou taky zelené fasády. Je to jednodušší, levnější a listová plocha je větší. Střechy potřebují péči, v suchu zálivku, bytelnější konstrukci střechy a dokonalou hydroizolaci. Střecha s 20 cm hlíny, rozchodníky, mechy a lomikameny nemá žádný význam.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.2.2021 07:58 Reaguje na Pavel Januška
Jj, šetří se, aby se uvalilo za nesmysly...
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.2.2021 12:11 Reaguje na Pavel Januška
Jasně, zeleň na balkoně je aspoň vidět a lidé na balkoně k ní mají blízko.

Bohužel se o zelených střechách nejen mluví, ale se i utrácejí nemalé dotace. Firmy, co ty nesmysly realizují, potřebují výdělávat a asi taková pomoc není zadarmo! Dříve se stavěly hladové zdi.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

11.2.2021 16:13 Reaguje na Pavel Januška
To mě také napadá, když se mluví o zelených střechách. Je tam pár cm hlíny a mulč. Místo, abychom chránili půdu před zástavbou, dotujeme nefunkční náhražku půdy a střechách.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.2.2021 07:43
Jen tak dál! Dobrá práce...
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

11.2.2021 12:06 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To jste se již tak narodil, že jste pro každou pitomost čím větší tím více?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.2.2021 07:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Víte všechno je otázkou priorit a vy (a vám podobní na ekolistu) je máte prostě jinde no..

Navíc se neustále dokola ukazuje jak nejste schopní pochopit dnešní svět a jeho řešení proti destrukci této planety člověkem...

Ale já se na vás nezlobím, že to nechápete... je to váš vlastní mentální problém...
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.2.2021 08:59
A význam takové střechy?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.2.2021 16:09 Reaguje na Viktor Šedivý
Význam takové střechy? Výdělek majitele firmy co střechu realizuje.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.2.2021 07:25 Reaguje na Viktor Šedivý
To bys nepochopil Viki :)

Vysvětleno to tu bylo již mnohokrát, ale ty (a ostatní jako ty) to prostě nejsou schopni pochopit... asi by jsi se s měl smířit s tím, že na to nemáš mozkovou kapacitu no :)

Já už jsem se třeba smířil s tím, že pod články tu vedou takový jako ty naprosto směšné (dětsky naivní) debaty bez jakékoliv přidané hodnoty. Ale to nevadí.... já vím, vás tu prostě jen baví nadávat na věci, kterým nerozumíte....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist