https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brusel-chce-na-14-mesicu-povolit-mimoradnou-pomoc-firmam-kvuli-drahym-energiim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brusel chce na 14 měsíců povolit mimořádnou pomoc firmám kvůli drahým energiím

26.10.2022 19:14 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise (EK) plánuje rozšířit dočasná pravidla státní pomoci firmám zasaženým ekonomickou krizí i na podniky ohrožené vysokými cenami energií. Podle pracovního návrhu, který má ČTK k dispozici, by mohly těžce zasažené firmy z energeticky náročných odvětví získat od státu pomoc až do výše 100 až 150 milionů eur (2,45 až 3,67 miliardy Kč). Rámec by měl platit do konce příštího roku. Komise chce dnes jeho navrženou podobu probrat s členskými státy Evropské unie a po jejich připomínkách přijmout finální verzi do konce října.
 

Velké podniky včetně těch českých se v posledních měsících potýkají s finančními problémy kvůli bezprecedentně vysokým nákladům na energie. Státy proto vyzvaly unijní exekutivu, aby rozšířila dosavadní rámec mimořádné veřejné podpory firem, který platí v souvislosti s koronavirovou krizí, i na dopady drahé elektřiny a plynu. Komise v rámci evropského bloku dohlíží na fungování jednotného trhu a kontroluje, zda státy nepovolenou podporou neporušují pravidla hospodářské soutěže.

"Dočasná podpora může zmírnit důsledky výjimečně prudkého zdražení zemního plynu a elektřiny způsobeného ruskou agresí na Ukrajině," uvádí EK v návrhu prodloužení a rozšíření dosavadních mimořádných pravidel.

Státy by podle nich mohly firmám pomoci uhradit až polovinu jejich ospravedlnitelných nákladů na energie až do čtyř milionů eur. Pro energeticky náročné provozy vykazující pokles příjmů by práh pomoci vzrostl podle okolností až na 50, 100 či 150 milionů eur.

Mezi takové firmy by podle návrhu měly patřit těžební či metalurgické společnosti, chemičky, sklárny, textilky a další.

Státní pomoc může mít formu přímých dotací, zvýhodněných půjček, státních záruk nebo daňových úlev. Členské země budou jako v dosavadních případech předkládat své plány mimořádné podpory komisi, která zhodnotí, zda vyhovují stanoveným kritériím a podle toho je schválí, či zamítne.


reklama

 
Petr Kupec
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.10.2022 20:10
Další magořina Bruselu . Povede leda k prudkému zadlužení EU , dnes už lépe řečeno předlužení. Čtyřletým politikům je to buřt, horší časy pro unijní občany teprve nastanou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2022 20:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Už víte, komu všechny státy světa dluží ty nepředstavitelné bambilióny? To je ale celkem dost zásadní.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.10.2022 04:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
To, že se v Holandsku zaobírají návratem ke Guldenu, není náhoda. Zastropovaní cen zvýší poptávku po dolarových obchodech
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2022 11:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Než se mašlonci rozhoupou, žádný strop už nebude potřeba. Tak pro příště, třeba má krysa mužik ještě nějaké eso v rukávu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist