https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brutalni-zasah-do-krajiny-se-zmenil-na-jeden-z-divu-ceska-dnes-je-to-dvacet-let-od-spusteni-dlouhych-strani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brutální zásah do krajiny se změnil na jeden z divů Česka. Dnes je to dvacet let od spuštění Dlouhých strání

20.6.2016 00:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Místo vrcholu kopce betonová vana.
Místo vrcholu kopce betonová vana.
Se stavbou přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně se začalo v roce 1978. O pár let později komunistická vláda rozhodla o útlumu stavby. Později byl projekt přepracován a o dostavbě se definitivně rozhodlo v roce 1989. Do provozu bylo technicky unikátní a zásahem do krajiny brutální dílo uvedeno 20. 6. 1996.
 

Náklady na výstavbu vodního díla se vyšplhaly k sedmi miliardám korun, návratnost však byla veliká. Svým provozem se Dlouhé stráně zaplatily za sedm let provozu. Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se skládá ze dvou obřích vodních nádrží na vrcholu jesenických hor. Strojovna elektrárny je celá uložena pod zemí.

Elektrárna Dlouhé stráně se pyšní třemi rekordy: má největší reverzní vodní turbínu v Evropě (325 MW), největší instalovaný výkon v ČR (2 x 325 MW) a jde o elektrárnu s největším spádem v České republice.

Pohled na horní nádrž přečerpávací elektrárny.
Pohled na horní nádrž přečerpávací elektrárny.

Zatímco v době příprav a průběhu výstavby byla elektrárna kritizována kvůli drsnému zásahu do krajiny Jeseníků. Část vrcholu hory byla odtěžena a jeho místo nahradila ohromná betonová vana. V současné době však veřejnost na Dlouhé stráně nahlíží jako na jeden z divů Česka.

Virtuální prohlídku Dlouhých strání si můžete dopřát zde.
mm
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jiří Hušek

20.6.2016 13:04
Titulek je nesmysl. To, že Dlouhé stráně jsou obdivuhodným technickým dílem, nic nemění na skutečnosti, že nadále zůstávají brutálním zásahem do krajiny.
Odpovědět
sv

24.6.2016 19:13 Reaguje na Jiří Hušek
brutální zásah do krajiny jsou především ty nesmyslné větrníky stojící opodál.
Odpovědět
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist