https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/budoucnost-prostoru-ralsko-na-ceskolipsku-bude-resit-nova-pracovni-skupina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Budoucnost prostoru Ralsko na Českolipsku bude řešit nová pracovní skupina

28.7.2021 01:42 | RALSKO (ČTK)
Území má navzdory působení armády velký turistický potenciál - nedotčenou přírodu s řadou přírodních památek.
Území má navzdory působení armády velký turistický potenciál - nedotčenou přírodu s řadou přírodních památek.
Budoucnost bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku bude řešit nová pracovní skupina. Informoval o tom Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje, který od roku 2007 velkou část pozemků v prostoru vlastní. Ve skupině má své zástupce mimo kraje také ministerstvo zemědělství a obce, zastoupeny jsou i Lesy ČR, které převezmou pozemky v oblasti od Vojenských lesů a statků. Výměna pozemků, kterou v pondělí schválila vláda, by měla pomoci v boji s přemnoženým kůrovcem.
 

"Vznik pracovní skupiny považuji za velmi užitečný. Liberecký kraj se dlouhodobě snaží zlepšit stav infrastruktury v tomto rozsáhlém území. V posledních letech jde o významné investice v řádu stovek milionů například do rekonstrukcí dopravních staveb nebo demolice zchátralých objektů, které zde zůstaly po sovětské armádě. Proto jsme rádi, že budeme moci o další koordinaci postupu ve věcech využití majetku a infrastruktury v souvislosti s jejich převodem v této oblasti diskutovat," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil už v první polovině minulého století. Postupně se tam v letech 1938 až 1991 vystřídaly německá, československá a sovětská armáda. Oblast patří v zemi k nejzatíženějším lokalitám po pobytu sovětských vojsk, sanace území stála přes půl miliardy korun. Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část prostoru zhruba se 170 objekty, velkou část z nich už zboural. Za demolice už zaplatil zhruba 43 milionů korun.

Území má navzdory působení armády velký turistický potenciál - nedotčenou přírodu s řadou přírodních památek. Oblast má i bohatou historii - centrální část Kuřívody založil Přemysl Otakar II. jako královské město na území bezdězského panství. Osídlení tam však bylo už v mladší době kamenné. V prostoru vznikl Geopark Ralsko, kterému se daří do krajiny lákat turisty. Liberecký kraj už v minulosti zřídil vlastní Komisi revitalizace Ralska.

"Spolupracujeme na záměrech využití území také s obecně prospěšnou společností Geopark Ralsko a spolkem Naše Ralsko," doplnil krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). O některé pozemky v prostoru mají podle něj zájem skauti. Vytipovány byly dvě oblasti, a sice Nové Dvory a Svébořice. "Po majetkoprávních operacích a změně územního plánu by v této části Ralska v budoucnu měla vyrůst táborová místa s nejnutnější infrastrukturou a pak stabilnější trvalé zázemí, které by sloužilo pro celoroční vzdělávací a sportovní aktivity," dodal mluvčí kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

28.7.2021 07:08
lidi jsou v podstatě děsný, pořád se něco dělá pro turismus, pro sport ale ten potenciál každému místu pak dodává zájem lidí. V dnešní době, kdy po " sklizení" následků korony se ve společnosti posílila asociálnost a regionalita, si fandit, že to bude stejné, tak nebude. Lidi do určité míry změnili návyky a v podstatě objevili, že kolem jejich domu je přece taky hezky a proč by se měli dřít v nějakých horách, když můžou být v pohodě v Labské nížině a užít si to stejně a nebo lépe.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.7.2021 07:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
tím jak se zvyšuje závislost na online a digitalizaci našich životů se snižuje zájem o pohyb a stávají se obéznější, kosti křehčí a pohybově nemotorní, bezcílnosti, psychického rozladění nenaplněnosti atd. Zkrátka civilizace pohodlnosti jak má být, vytvořit sportoviště není těžké, ale měli by jsme si být vědomi, že děti nelze jen organizovat ale i naučit si hrát sami, oni to vlastně umí, než je dostane do prádla dnešní " civilizace" a ježdění po klouzačkách odrostou, tak pak už není co ani kdo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist