https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bulovka-chysta-anketu-k-vetrnym-elektrarnam-cast-mistnich-je-proti-maji-petici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bulovka chystá anketu k větrným elektrárnám. Část místních je proti

30.4.2024 21:10 | BULOVKA (ČTK)
Větrná elektrárna
Větrná elektrárna
Foto | EssjayNZ / Flickr
Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných elektráren. Pod nesouhlasnou petici se podepsalo skoro 200 místních obyvatel a chalupářů a žádají vypsání místního referenda. ČTK o tom informovala jedna z organizátorek petice Šárka Nemešová. Starostka Bulovky Romana Šidlová (Za obec krásnější a živější) dnes ČTK řekla, že teprve zjišťují, jak se místní staví k možné výstavbě větrných elektráren, a do konce května na toto téma připraví anketu.
 

"Zda ano, či ne a na jakém katastru. Máme tři, Bulovku, Dolní Oldřiš a Arnoltice," uvedla starostka obce s bezmála 1000 obyvateli.

Iniciátoři petice se obávají, že vedení obce už nyní činí kroky k tomu, aby na území Bulovky větrné elektrárny mohly být. Vycházejí i z toho, že před týdnem jim zástupci společnosti ČEZ na besedě obnovitelné energie představili, jak by takový větrný park mohl vypadat.

"Petice vyjadřuje kategorický nesouhlas s plánem výstavby větrných elektráren vybraným investorem a žádá obec o uspořádání referenda, které má prověřit, zda si občané výstavbu větrných elektráren a zapojení obce v navrhované podobě vůbec přejí. Petenti zároveň žádají, aby byla pozastavena všechna další jednání s vybraným investorem, především podpis smlouvy do doby, než bude zřejmá vůle většiny obyvatel dotčených obcí," uvedla Nemešová.

Podle starostky ale nejsou zatím s nikým domluvení. Vše se podle ní odvíjí od loňské změny stavebního zákona, kdy pro výstavbu větrných elektráren už není nutná změna územního plánu, pokud jde o nezastavěné území. V zastupitelstvu proto podle starostky řeší, zda zůstat mimo takovou investici nebo se případně s některým zájemcem domluvit a projekt tak ovlivnit.

"A zastupitelstvo se rozhodlo, že toto téma otevřeme lidem. To znamená, že jsme potřebovali někoho, kdo jim to představí. Rozhodli jsme se, že jim to představí firma ČEZ Obnovitelné zdroje. Už předtím jsme se dohodli, že nejdřív bude veřejná beseda. Pak, pokud to z toho vyplyne, tak anketa, popřípadě referendum a lidé, ať se rozhodnou sami. A v tuhle chvíli proběhla pouze veřejná debata," řekla starostka.

Zájemců o možnou výstavbu větrných elektráren v Bulovce podle ní je vícero. "Víme, že na větrné mapě jsme léta letoucí. A je mi jasné, že jsme velmi vhodná oblast pro investory v tomto oboru, protože k nám léta letoucí chodí několikrát do roka s nějakou nabídkou," dodala Šidlová. Podle záměru představeného firmou ČEZ by dvě až tři větrné elektrárny mohly být v katastru Dolní Oldřiše a další dvě až tři v katastru Bulovky. Přípravu projektu ČEZ odhadl minimálně na pět až sedm let

V této části Frýdlantského výběžku nejde o jedinou zvažovanou lokalitu. Firma W.E.B Větrná energie plánuje postavit šest větrných elektráren v Dolní Řasnici a jednu v Krásném lese, v obou obcích byli obyvatelé v referendu pro. Naopak proti byli obyvatelé Horní Řasnice, kde měly vyrůst dvě elektrárny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

2.5.2024 20:25
To je jednoduché! Najměte autobus a zorganizujte exkurzi pro místní občany k nějaké instalaci větrné elektrárny v provozu. Ať místní vidí a slyší, co je čeká, pokud se v jejich blízkosti takový větrník postaví. Nedá se vše hodnotit jen penězi a pravidelnými příspěvky provozovatele větrníků do obecní pokladny.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist