https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bylinkova-zahrada-v-arealu-hospitalu-kuks-laka-na-desitky-rozkvetlych-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bylinková zahrada v areálu hospitalu Kuks láká na desítky rozkvetlých rostlin

8.5.2022 00:24 | KUKS (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bylinková zahrada v areálu barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku láká na desítky rozkvetlých rostlin. Zájem o bylinkovou zahradu mezi návštěvníky Kuksu stoupá, řekl ČTK kastelán Libor Švec. Ve volně přístupné zahradě rozdělené do více než 140 čtverců je k vidění přes 200 druhů rostlin.
 

"Momentálně nakvétají jarní rostliny, ale i ovocné stromy v našich sadech. K vidění jsou samozřejmě také tulipány, narcisy, petrklíče nebo plicníky, tedy rostliny, které lze nyní vidět i na běžných zahrádkách. U nás je efekt ale silnější díky většímu množství kvetoucích rostlin. Určitě je na co se dívat," řekl Švec.

"Jak se lepší počasí, lidí v bylinkové zahradě přibývá, a to nás těší. Zahrada je celoročně volně přístupná, pouze na noc ji zavíráme. Vzhledem k tomu, že tu máme přes 200 druhů rostlin, tak v každém roce dochází k obměnám. Každoročně je proto vidět něco nového. Botanik i laický návštěvník si tu najde své," řekl ČTK Švec.

Bylinková zahrada byla zpřístupněna po rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v roce 2015, v následujícím roce byl na nádvoří otevřen obchod s bylinkami a přírodními produkty.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

Vnitřní expozice hospitalu loni navštívilo 53 650, což činilo z hospitalu Kuks nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Královéhradeckém kraji. Venkovní areál ročně navštíví až trojnásobek lidí než vnitřní expozice, přičemž většina zamíří také do bylinkové zahrady. Jen za loňský rok zavítalo do venkovního areálu přes 200 000 lidí, jsou v tom započteni i návštěvníci kulturních akcí, které se v areálu během roku konají.

NPÚ má v kraji ve správě kromě kukského hospitalu také zámky Opočno, Hrádek u Nechanic, Náchod a Ratibořice. Omezený návštěvnický provoz během pandemických let spolu s růstem mandatorních výdajů vedly NPÚ v letošním roce ke zvýšení vstupného, a to o deset až 30 korun. Například vstupné pro dospělého na základní prohlídkový okruh v hosptialu Kuks vzrostlo ze 160 na 190 korun. Vstup do bylinkové zahrady je zdarma.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist