https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/byvaly-dobrovolny-strazce-priznal-vinu-u-malych-pozaru-na-decinsku-zapaleni-ceskeho-svycarska-odmitl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bývalý dobrovolný strážce přiznal vinu u malých požárů na Děčínsku, zapálení Českého Švýcarska odmítl

16.5.2024 14:03 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Požár v Národním parku České Švýcarsko v červenci 2022.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obžalovaný Jiří Lobotka dnes před krajským soudem v Ústí nad Labem částečně přiznal vinu v případě menších požárů v Českém Švýcarsku a na dalších místech Děčínska. To, že by úmyslně způsobil největší požár v České republice, odmítl. Soudce Roman Felzmann zatím o částečném prohlášení viny nerozhodl, vyžádá si zprávu lékaře vazební věznice, kde je obžalovaný od loňského května. Sedmatřicetiletý muž působil při hlavním líčení zmateně a chaoticky. Soud bude pokračovat v pátek.
 
Obžalovaný je bývalý dobrovolný strážce rezervace. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Způsobení obřího požáru opakovaně odmítal už v minulosti. Podle obžaloby údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku či posedy. Jeho obhájce Vít Pavko uvedl, že jeho klient nemusí být v pořádku.

"Soud má z pochopitelných důvodů pochybnosti o aktuálním stavu obžalovaného. Mám za to, že udělal správně, když si připravuje podklad pro budoucí rozhodování v té věci. Představte si, že by tento člověk nemusel být psychiatricky v tuto chvíli pořádku a bylo by s ním vedeno trestní řízení," řekl po konci hlavního líčení novinářům obhájce. Doplnil, že má pochybnosti o znaleckém posudku o zdravotním stavu klienta.

Z více než 30 poškozených osob, společností, pojišťoven a státních organizací k hlavnímu líčení přišla pouze právní zástupkyně ministerstva vnitra a zástupce obce Hřensko, bývalý starosta Zdeněk Pánek. S ohledem na to do soudní síně mohli všichni přítomní novináři. Při vstupu do jednací síně Lobotka zopakoval, že národní park nezapálil. Přivedla ho eskorta, ve vazební věznici je téměř rok.

Žalobce četl obžalobu zhruba půl hodiny. Muže viní z toho, že v období dlouhotrvajícího sucha, velmi vysokých teplot a přes opakované výstrahy meteorologů před nebezpečím požárů v noci z 23. na 24. července 2022 ve Hřensku v lokalitě Malinový důl úmyslně rozdělal oheň. Pomohl si k tomu přineseným lihem, zapalovačem a klestím, stojí v obžalobě.

Vzniklý požár se rozšířil nejméně na 1100 hektarů. Podle státního zastupitelství plameny zničily asi 11 staveb zejména v osadě Mezná. Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Státní zástupce připomněl, že náročný zásah trval 21 dní a způsobil škodu okolo 270 milionů korun, ale nárokovaná škoda je vyšší.

Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.5.2024 14:07
To tvrdí nejen právníci ale i Plzák. Zatloukat, zatloukat, zatloukat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.5.2024 15:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Logicky.Pokud zakládal malé požáry, je tam porucha, pyroman, ale moc dobře ví, že k zapálení Českého Švýcarska se přiznat nemůže. Jenže mu to samozřejmě budou muset dokázat, což je věc druhá.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

16.5.2024 14:22
Já mu věřím a stále si myslím, že za požár můžou neopatrní turisti.
Pokud se ukáže, že lže, uznám svoji chybu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist