https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/capi-hnizda-mohou-byt-na-kominy-prilis-tezka-na-plzensku-je-ochranci-zvirat-odlehcuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čapí hnízda mohou být na komíny příliš těžká, na Plzeňsku je ochránci zvířat odlehčují

5.9.2017 16:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na obrázku je nedělní úprava hnízda čápa bílého v Žichovicích. Na komíně je Václav Kural mladší, který již to samé hnízdo v objektu bývalé mlékárny v roce 1998 jednou snižoval.
Na obrázku je nedělní úprava hnízda čápa bílého v Žichovicích. Na komíně je Václav Kural mladší, který již to samé hnízdo v objektu bývalé mlékárny v roce 1998 jednou snižoval.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Obrovská, neudržovaná hnízda mohou svou vahou uměle vytvořené hnízdní podložky, komíny či nosné konstrukce poškodit. Kvůli ochraně komínů je potřeba určitou část velkých hnízd ubrat a nosným konstrukcím tak trochu odlehčit. Na Plzeňsku se této činnosti věnuje Záchranná stanice živočichů DESOP od roku 1994. Na kontě má snížení a opravu více jak 150 čapích hnízd. Informoval o tom Karel Makoň z DESOP.
 

"Čápi jsou neúnavní stavitelé a každým rokem své hnízdo zvětšují a přistavují. K tomu používají kromě klacků i drny trávy, nejrůznější igelity, hadry, provázky a odpady, které najdou na skládkách či na poli. Hnízdo může pak po několika hnízdních sezonách dosahovat enormních rozměrů a několika tunové hmotnosti," říká Karel Makoň.

Úpravy čapích hnízd se dělají vždy po odletu čápů z lokality a těsně před jejich příletem. Podzim je na to ideální. V neděli například proběhla úprava hnízda čápa bílého v Žichovicích. Na komíně opravoval hnízdo Václav Kural mladší, který to samé hnízdo v objektu bývalé mlékárny jednou snižoval v roce 1998. Další rekonstrukce hnízd čeká DESOP například v Domažlicích nebo v Žihobci.

Úprava hnízda čápa bílého v Žichovicích.
Úprava hnízda čápa bílého v Žichovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Čáp bílý patří do skupiny zvláště chráněných živočichů a užívá proto speciální zákonné ochrany. To samé platí i o jeho hnízdech. K jakémukoli zásahu musíte proto vlastnit speciální výjimku a souhlas příslušného orgánu ochrany přírody. Proto i generálním partnerem celého projektu rekonstrukce a úprav čapích hnízd je Plzeňský krajský úřad, který činnost záchranné stanice koordinuje, ale i částečně hradí vzniklé náklady.

Umělé hnízdní podložky jezdí členové záchranné stanice stavět i do jiných krajů. Díky zkušenostem a slušnému technickému vybavení jsou schopni hnízdo snížit, ale i svařit či postavit úplně nové. Za podpory Plzeňského kraje se již zrekonstruovali a upravili hnízda a hnízdní podložky pro čápy bílé na Tachovsku, Klatovsku, Domažlicku a Plzeňsku.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist