Čápice Kateřina přeletěla přes velehory
"Je zajímavá právě trasa, kterou Kateřina zvolila," řekl EkoListu Miroslav Bobek. "Velmi zjednodušeně: obecně se předpokládá, že mladý čáp má vrozený základní směr tahu a konkrétní trasu se naučí od staršího jedince. Tu pak přibližně dodržuje. Pokud Kateřina zabloudila a přesto pak dokázala najít cestu, budeme si muset asi tuto představu poopravit. Myslím, že interpretace jejího chování by mohla být zajímavá i z hlediska pochopení navigace ptáků obecně," dodal Bobek.
Ověření, zda Kateřina napřesrok použije opět trasu přes velehory, závisí podle Miroslava Bobka na tom, zda Kateřina vůbec přežije a také zda budou peníze na novou expedici na její hnízdiště. Pro sledování Kateřiny další rok je totiž nutné vyměnit její vysílač.
Kateřina se dlouho zdržovala v Tarimské pánvi na západě Číny, kde ovšem pro přezimování nejsou vhodné podmínky. Opakovaně se přibližovala k pohoří Kunlun jako by hledala odvahu k přeletu „Střechy světa“ z Číny na indický subkontinent. Až v sobotu 14. prosince se odvážila. Přes Kunlun doletěla do pohoří Karakoram a na neděli nocovala v průsmyku Khunjerab mezi Čínou a Indií. Dnes ji satelity lokalizovaly v jednom z bočních údolí u řeky Indus na jižních svazích Karakoramu. Přelet jednoho z nejvyšších pohoří světa se jí tedy podařil.
Hlavním organizátorem projektu Nová odysea je spolu s Českým rozhlasem Zoopark Chomutov, odborným garantem je Akademie věd České republiky. Mediálními partnery se staly časopisy National Geographic ČR a ABC. Nová odysea navazuje na Africkou odyseu, která mapovala migrační cesty čápů černých z Evropy.
reklama