https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/casti-mest-v-pardubickem-kraji-se-nedari-plnit-limity-pro-skladkovani-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Části měst v Pardubickém kraji se nedaří plnit limity pro skládkování odpadu

22.3.2023 00:15 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Některá města s rozšířenou působností v Pardubickém kraji vloni přesáhla množství odpadu ukládaného na skládku za základní sazbu. Na jednoho obyvatele to mohlo být maximálně 190 kilogramů ročně, do tohoto limitu se jich "vešla" asi polovina, zjistila ČTK v anketě mezi radnicemi. Téměř všechna města na systém odpadového hospodářství doplácejí, vybrané poplatky za popelnice náklady nepokryjí.
 

Podmínky pro skládkování odpadů se stále zpřísňují. Podle odpadového zákona mohla města v roce 2021 na skládky ukládat odpad za základní sazbu, pokud jeho množství nepřesáhlo 200 kilogramů na obyvatele. Vloni to bylo 190 kilogramů, letos je hranice 180 kilogramů. Základní sazba je zatím 500 korun za tunu, když se ale nepodařilo limit dodržet, platilo se v roce 2021 za tunu 800 korun, vloni 900 korun a letos to bude 1000 korun.

Relativně nejméně odpadu se na skládku vyváží v Litomyšli, ročně 88 kilogramů na obyvatele. Další odpad z města ale míří do spalovny SAKO Brno. Podobná je situace ve Svitavách, které skládkují 117 kilogramů odpadu na občana ročně, 84 kilogramů na osobu ještě odvážejí ke spálení do Brna.

Nejméně se daří splnit limit pro skládkování za základní sazbu v Králíkách na Orlickoústecku, ročně tam připadá na obyvatele 252 kilogramů. Nad dvěma sty kilogramy je také Česká Třebová a Žamberk.

Většina měst se snaží o co nejvyšší třídění odpadu. Rozšiřují počet sběrných nádob na papír, plasty, sklo či další suroviny, někde je odvážejí přímo od domů. Zavedly také svoz biologického odpadu pocházejícího ze zahrad nebo domácnostem rozdaly kompostéry. Některé radnice i díky tomu mohly snížit frekvenci vyvážení popelnic z jednoho týdne na 14 dní.

Přesto téměř všechna města na odpadový systém doplácejí. Kromě různé výše nákladů na to má vliv také sazba poplatků za odpady, které výdaje nepokrývají. Některá města je už několik let udržují na stejné výši, například v Pardubicích se platí 650 korun na osobu, v Ústí nad Orlicí 690 korun. V Chrudimi se od letoška poplatek zvýšil z 600 na 1000 korun, vloni město na systém doplácelo za každého obyvatele 500 korun. Jedinou výjimkou je Litomyšl, kde radnice nic nedoplácí, všechny náklady snížené o příjmy za tříděný odpad rozpočítává mezi obyvatele s trvalým pobytem. Letos se platí za obyvatele 912 korun, vloni to bylo 804 korun ročně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

22.3.2023 10:39
No už několikrát zamítli spalovnu. No to je výsledek.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

23.3.2023 09:02
Ten článek je plný nepřesností - pokusím se to vysvětlit:

1) žádná "města s rozšířenou působností" neexistují - jedná se o obecní úřady obcí s rozšířenou působností, které jsou označovány zkráceně jako ORP a provádí výkon veřejné správy, přenesený na ně zvláštními předpisy, jedná se tedy o správní orgány vykonávající veřejnou správu v určité oblasti

2) to, o čem článek je, se týká obcí jakožto samosprávního celku (obec = právnická osoba), kde obec má statut vlastníka a současně původce komunálního odpadu

3) vše to souvisí s poplatkem za ukládání odpadu na skládku, kde je novým zákonem o odpadech zařazen motivační prvek ke snížení množství odpadu ukládaného na skládku - najdete to v Příloze č.12 k zákonu č.541/2020 Sb. (o odpadech) a jedná se o kvótu na slevu poplatku (pokud se vejdete do stanoveného množství), která se postupně snižuje s tím, že to co je nad níže uvedený limit, je již za plnou cenu:

rok limit množství na obyvatele za rok [tuny]
--------------------------------------------------
2021 0,2
2022 0,19
2023 0,18
postupné snižování až do roku
2029 0,12

Dosavadní zkušenosti od roku 2021 ukazují, že tento limit obce překračují naprosto běžně - většině to vystačí jenom na část roku.

Ani těm nejlepším "třídičům" to zpravidla nestačí na celý rok, takže nejpozději od září jsou již bez slevy.

Pokud někdy natrefíte na obec, která se do limitu vejde, bavíme se spíše o výjimkách. Ale ještě se mi to od roku 2021 nepodařilo.

4) to, že obce mění obecně závazné vyhlášky o odpadech a s tím související vyhlášku o poplatcích za odpady (statisticky nejčastěji: místní poplatek o odpadech), souvisí se zdražením služeb, pohonných hmot a energií.

Jenom pro představu: před covidem se běžně používané vozidlo pro svoz odpadu (lidově označováno jako "kukačka") nákladově vešlo do 30 Kč/km. Dnes se nevejde do 40 Kč/km. A to není jediná položka, které se to týká.

Proto obce musí zvýšení těchto nákladů zakalkulovat do poplatku za svoz odpadu nebo to dotovat ze svého rozpočtu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.3.2023 06:44
Hradec jako normálně dělá Pardubicím naschvály. viz:
Hradec Králové nesouhlasí se stavbou spalovny odpadů v Elektrárnách Opatovice
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist