https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celakovice-prebuduji-prostor-po-doslouzile-tridici-lince-na-re-use-centrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čelákovice přebudují prostor po dosloužilé třídicí lince na re-use centrum

14.1.2024 00:16 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čelákovice u Prahy připravují vybudování centra pro opětovné využití věcí. Takzvané re-use centrum má vzniknout v areálu městského sběrného a separačního dvora v Mochovské ulici. Radnice ho chce umístit v prostorách, které se uvolní po dosluhující třídicí lince. Nyní projektuje stavební úpravy a připravuje žádost o dotaci. Pokud vše půjde podle plánu, centrum by se mohlo otevřít ještě letos, řekl ČTK radní města Marek Skalický (ODS).
 

Do konce loňského roku si město část odpadu třídilo samo na třídicí lince. Od ledna plasty a nápojové kartony odváží ke zpracování svozová společnost. "Zavedli jsme sběr plastových odpadů přímo u rodinných domů, lidem jsme koncem roku rozdali zhruba 1500 žlutých popelnic," řekl Skalický.

Třídicí linku, které se změnou skončilo využití, chce město prodat. Uvolněný objekt dá opravit, počítá například s rekonstrukcí střechy. Výše nákladů bude podle Skalického zřejmá až po dokončení projektové dokumentace v únoru. V budoucím re-use centru město předběžně počítá s odevzdáním věcí zdarma. Vyzvednutí by pak zřejmě bylo zpoplatněno symbolickou částkou.

Lidem v Čelákovicích se od ledna zvýšil roční poplatek za svoz odpadu na 744 korun, loni platili 696 korun. Poplatky podle Skalického pokryjí 45 procent celkových nákladů města na odpadové hospodářství.

V regionu fungují re-use centra i v dalších městech, například v Mělníku, Rakovníku, Poděbradech nebo Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist