https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celnici-na-letisti-v-mosnove-zabavili-desitky-morskych-koralu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celníci na letišti v Mošnově zabavili desítky mořských korálů

24.1.2018 13:00 | PRAHA (ČTK)
Zabavené koráli.
Zabavené koráli.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celníci na mezinárodním letišti v Mošnově na Novojičínsku zabavili třem cestujícím desítky kusů mořských korálů. Turisté je přivezli z dovolené na Maledivách. Že to je nezákonné, prý nevěděli. ČTK o události dnes informovala mluvčí moravskoslezských celníků Pavla Zdobnická.
 

Celníci na letišti v Mošnově počátkem měsíce kontrolovali opožděná zavazadla dopravená pravidelnou linkou z Prahy. Původně ale zavazadla cestovala z Malediv.

"Pomocí rentgenu jsme zjistili, že se v zavazadlech tří cestujících nachází zboží, které by mohlo porušovat ustanovení Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin," řekla Zdobnická. Za přítomnosti přizvaných majitelů nebo jejich zmocněnců celníci zavazadla otevřeli.

Uvnitř našli 42 kusů neživých korálů. Pasažéři si je přivezli z dovolené jako suvenýry. "Že se jedná o přísně chráněný exemplář ohrožených druhů volně žijících živočichů a rostlin a obchodování s touto komoditou je zakázáno, to netušili," uvedla mluvčí.

V souladu s úmluvou zboží zadrželi, dočasně uskladnili a případ předali České inspekci životního prostředí v Ostravě. Mluvčí dodala, že k dovozu tvrdých schránek korálů je nutné povolení.

Téměř milion mořských druhů živočichů a rostlin potřebuje korálové útesy ke svému přežití, většina korálů je však dnes ohrožena. Vyskytují se hlavně při australském pobřeží a při pobřeží Indického oceánu a Rudého moře.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist