https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celnici-na-nachodsku-zadrzeli-kamion-pri-preprave-23-tun-odpadu-nevezl-co-mel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celníci na Náchodsku zadrželi kamion při přepravě 23 tun odpadu, nevezl, co měl

31.10.2023 16:11 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kamion s 23 tunami odpadu z Polska zadrželi celníci na Náchodsku při běžné kontrole zaměřené na přeshraniční přepravu. Polský dopravce vezl odpad do Česka k recyklaci. Podle dokumentů mělo jít o plast, ale ve skutečnosti šlo o směs odpadu včetně kovu, textilu či papíru, hmota navíc silně zapáchala, informovala mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj Jitka Fajstavrová. Celnici převážený odpad zadrželi.
 

"Na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí se rozhodne, jak se dále se zadrženým odpadem naloží, například jestli se vrátí zpět do země původu," řekla Fajstavrová.

Celníci zastavili kamion s návěsem nedaleko hraničního silničního přechodu Náchod-Běloves. "Rozpor mezi faktickým stavem odpadu a údaji uvedenými v průvodních dokladech šetří Ministerstvo životního prostředí ČR ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí, jež může v přestupkovém řízení rozhodovat o uložení správního trestu. Pokuta může dosáhnout až 50 milionů korun," uvedla Fajstavrová.

Celníci v Královéhradeckém kraji řešili dva podobné případy loni na jaře. U hraničního přechodu Náchod-Běloves zastavili dva kamiony, které přepravovaly celkem 48 tun odpadu. Litevští přepravci mířili s odpadem deklarovaným jako jednodruhová surovina – olovo, z východní části Litvy přes Polsko do ČR, kde měl být vykoupen a recyklován. Podle celníků každá z jízdních souprav vezla 14 vaků a v nich 24 tun hmoty složené vizuálně z hlíny, kusů plastů, dřeva a kovových částí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

31.10.2023 17:55
EU = volný pohyb zboží, přece !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.11.2023 08:17
Při náhodném záchytu jednoho kamionu ze sta se to vyplatí i s tučnou pokutou a případným trestem pro bílého koně.
K obchodu bez kontrol ještě nejsme dostatečně "dospělí" a volný obchod mezi
podvodníky není obchod, ale křivárna s nedozírnými následky pro ekonomiku.
Daňové a celní úniky nevykompenzují úspory vzniklé odstraněním kontrol.
Odstranění kontrol je pouze gestem při hře zvané volný obchod výhodné
pouze pro některé, ale zbytek na to doplácí mankem ve státním rozpočtu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist