https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cena-plynu-pro-evropsky-trh-sestoupila-na-nejnizsi-uroven-od-cervence
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

27.9.2022 00:50 | AMSTERODAM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).
 

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Ceny plynu v Evropě letos tlačí vzhůru omezování dodávek z Ruska. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

27.9.2022 07:46
Ekonomika EU založena na ruském plynu. Kde by byl EU průmysl bez Putina?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 17:46 Reaguje na Michal Uhrovič
Nesmysl totální. Energetika zemí EU (ne ekonomika) je založena na mixu všech možných zdrojů a plyn je používán hlavně na zálování OZE. Pokud by ho Evropa nekupovala z Ruska, tak vůbec tahle krize nenastane. Takže problém není plyn, ale Rusko.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.9.2022 12:34
Bude to mít stejný průběh jako u ropy, která se dnes prodává nejlevněji od ledna 2021 a tedy níže než před válkou. Stačí teď pomoci domácnostem i průmyslu, ono si to totiž začíná sedat i u toho plynu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.9.2022 13:50 Reaguje na Slovan
Tak to si nemyslím. Dodávky ruské ropy je možno nahradit podstatně snáze. Jak množstvím, tak způsobem přepravy. Navíc spotřeba plynu bude silně závislá na průběhu zimy, který je ve hvězdách.

Pokud bude vše jak má, tak samozřejmě k postupnému snižování ceny u plynu, a následně i elektřiny dojde, ale rozhodně to nebude v takové míře, jako je tomu u té ropy.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.9.2022 14:24 Reaguje na Svatá Prostoto
No, když byla cena ropy na 130 dolarech, byli hodně slyšet lidé tvrdící, že se máme připravit na benzín/naftu za 60 a více korun. Dnes se ropa pohybuje mezi 82-84 dolary v momentě, kdy OPEC+ neplní ani svůj plán, tedy těží méně než by chtěli.

Ono je na světě plynu dost, spíš chybí infrastruktura v EU, která se však rychle buduje po celé Evropě. Němci jednají s Araby, EU třeba s Nigérií a předpokládám, že plyn půjde do EU i třeba z naleziště u Mozambiku. Co by s trhem udělala třeba úspěšná revoluce v Íránu je také otázka, na kterou nelze zapomínat.
Není třeba panikařit. Zásobníky jsou naplněny skoro do plna. To dává celé Evropě tak důležitý čas. Je ale třeba, aby vlády pomohli jak občanům tak průmyslu hlavně nyní, kdy si myslím, že energetická krize eskaluje. Rusové jsou v průšvihu, kopou kolem sebe bolestí a asi i ze zoufalství podplácí Orbána - jsem fakt zvědavý, zda nakonec opravdu půjde proti zbytku EU (nová italská vláda ho určitě nepodpoří - Meloni se vyjádřila zcela jasně a i Salvini (!) slíbil, že nic blokovat nebude).
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

27.9.2022 18:00 Reaguje na Slovan
Mám na to podobný názor. Jen bych dodal, že energetická krize bude i příští zimní sezónu, protože EU (čti hlavně Německo) nedokáže nahradit ruský plyn tak rychle.
Myslím, že krize v EU vyhovuje USA i Rusku. Oba státy to budou prodlužovat, jak nejdéle to půjde. Číně vyhovuje angažmá USA jiných konfliktech a oslabení Ruska. Pro Čínu je Rusko velká zásobárna nerostných surovin a pracovní síly.

Vše to ale můžou být jen domněnky a nikdo z nás s tím nic nezmůže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 18:05 Reaguje na Michal Uhrovič
Ruský plyn se daří nahradit už dnes, nejde odtud vůbec nic a nikdo nekolabuje. Úzká místa jsou terminály, jeden teď spostili v Holandsku a dna další mají jet v němcku do konce roku. Odhaduje se, že plyn by měl jít pod 100 eur, příští rok je nachystaných asi 6 dalších terminálů a ceny by se měla ustálit pod 30 eur.
Samozřejmě t vyhovuje Američanům, zase platí miliardy Ukrajincům ve zbraních.
Čína a těžit v Rusku cha cha "pracovní sílu" hehhe to jste se nějak felil. Já viděl u nás pracovat statisíce Ukrajinců, ale jediného Rusa nikoliv.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 13:00 Reaguje na Slovan
Tak já pamatuji prognózy S&P, které cílovaly cenu ropy kolo 200 USD za barel. Takže ta obdoba tady je, v tom souhlas.

Odlišnost u plynu ale spočívá v tom o čem píšete ... to jest chybějící infrastruktura ... která se bude muset zaplatit. Plus fakt, že doprava rourou z Ruska prostě objektivně je tím nejlevnějším, co existuje. Cokoli jiného bude nutně dražší. Plus zde stoupá podíl rozvojových ekonomik na spotřebě, takže ten přebytek nabídky nebude podle mne nikdy takový, jako tomu bylo u té ropy.

Takže jak jsem psal, pokles cen samozřejmě nastane, ale nebude podle mne ani tak rychlý, ani tak výrazný, jako tomu bylo u té ropy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist