https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/centralni-plzensky-obvod-zridil-jezkum-sest-zimovist-pomohou-jim-preckat-zimu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Centrální plzeňský obvod zřídil ježkům šest zimovišť, pomohou jim přečkat zimu

19.11.2022 00:57 | PLZEŇ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Centrální plzeňský obvod Plzeň 3, na jehož území je nejrozlehlejší park ve městě, zřídil šest zimovišť pro ježky i další drobné živočichy. Pomohou jim přečkat zimu. Reagoval tak na anketu na sociálních sítí, do níž se zapojili obyvatelé, kteří kroky obvodu jednoznačně podpořili. ČTK to řekl starosta David Procházka (ANO).
 

Zimoviště vytváří už třetím rokem také čtvrtý plzeňský obvod, a to v parku V Homolkách na Doubravce. Důvodem jejich zřízení je smutná statistika, kdy každý čtvrtý ježek zimní období nepřežije právě kvůli nedostatku prostoru na zimování, uvedly Doubravecké listy.

Ježci udržují přírodní rovnováhu, zkonzumují velké množství škodlivého hmyzu a slimáků. "Malý bodlináč dokáže spořádat během noci téměř tolik potravy, kolik sám váží. Hlavní důvod, proč ježků ubývá, je přitom právě nedostatek úkrytů," řekla mluvčí obvodu Plzeň 3 Michaela Adámková.

Zřízení zimovišť konzultoval obvod s odborníky. "Z ekologicko-výchovného i biologického hlediska je to skvělé a je to dobře i pro jiné živočichy a organizmy. Takže za nás palec nahoru, i kdyby tam žádný ježek nebydlel," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů DESOP Plzeň.

Zimoviště ve formě kupek tvoří podle starosty klacky stromů a shrabané listí, v němž si ježek dokáže vytvořit relativně suché a teplé hnízdo a přečkat tuhé zimní měsíce. Zimoviště je opatřené informativní cedulí a zůstane až do jarních měsíců, kdy bude nejprve opatrně prohledáno a poté odstraněno. "Prosíme, aby kupky nikdo neničil, možná v nich spí ježek," řekl Makoň.

Do ankety, zda zimoviště zřídit, se zapojily stovky obyvatel. "Zimoviště pro ježky jsme udělali ve Škodalandu, ve Štruncových sadech, v Lábkově ulici u cyklostezky, v ulici K Merfánům na Nové Hospodě, v ulici Sukova a v parku ETZ v Doudlevcích," dodal Procházka.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

19.11.2022 20:35
Pěkné!
Většinu místních lidí jistě blaží, že ježkům usnadnili život. Přitom to nikoho z lidí nebolí. Psy tam při procházkách asi musí držet na vodítku(?).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist