https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceny-emisnich-povolenek-v-eu-stouply-na-novy-rekord-tesne-pod-100-eur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cena emisních povolenek v EU pokořila hranici 100 eur za tunu Aktualizováno

21.2.2023 15:17 | LONDÝN (ČTK)
Poptávku po povolenkách zvyšuje předpověď chladnějšího počasí a také očekávaná nižší produkce větrných elektráren.
Poptávku po povolenkách zvyšuje předpověď chladnějšího počasí a také očekávaná nižší produkce větrných elektráren.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes poprvé v historii vyšplhala na 100 eur (zhruba 2400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Podle obchodníků poptávku po povolenkách v posledních dnech podporují mimo jiné vyhlídky na chladnější počasí a nižší produkci větrných elektráren. Cenu povolenek tlačí vzhůru rovněž spekulativní nákupy.
 

Cena hlavního termínového kontraktu na povolenky dnes vystoupila až na rekordní maximum 100,70 eura za tunu, píše Reuters. Rostoucí cena emisních povolenek nyní podle analytiků brzdí další pokles cen energií, protože zdražuje výrobu elektřiny z fosilních paliv.

V loňském roce se poptávka po povolenkách v evropském elektrárenském sektoru zvýšila, protože omezení dodávek zemního plynu z Ruska vedlo k nárůstu výroby energie z uhlí. Ta vytváří dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce z plynu, takže vyžaduje více emisních povolenek.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem EU pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZK

Zan K.

21.2.2023 14:21
A zase bude někdo vydělávat. To už bude pomalu jako za císaře pána.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.2.2023 14:47
Zelení spekulanti si už mnou ruce, to zas bude v Bruselu veselka!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist