https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceny-rezanych-kvetin-v-dobe-pandemie-vzrostly-az-o-desitky-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ceny řezaných květin v době pandemie vzrostly až o desítky procent

20.8.2021 15:11 | OLOMOUC (ČTK)
Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit.
Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit.
Foto | T.Kiya / Flickr
Až o několik desítek procent zdražily na tuzemském trhu řezané květiny, které z většiny pocházejí od zahraničních pěstitelů především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky. Růst cen je důsledkem pandemie nového koronaviru, kvůli níž zahraniční pěstitelé omezili plochy s řezanými květinami a nyní jejich nabídka zaostává za poptávkou. Řezaných květin je ale na tuzemském trhu zatím dostatek. Na dotaz ČTK to dnes řekl předseda Svazu květinářů a floristů ČR Jiří Horák.
 

"Například nizozemští pěstitelé loni a letos kvůli pandemii koronaviru snížili pěstební plochy, protože počítali s tím, že maloobchod bude dlouhodobě uzavřen. Naštěstí se tak nestalo. Teď bude ale nějakou chvíli trvat, než se produkce řezaných květin dostane na obvyklou úroveň. Květiny nelze vypěstovat ze dne na den," uvedl Horák.

Podle Horáka se tak v posledních měsících na evropském trhu značně rozevřely nůžky mezi nabídkou řezaných květin a poptávkou, což se projevilo v růstu cen. Česká produkce řezaných květin je minimální a pěstitelé nemají šanci pokles dodávek ze zahraničí nahradit. Řezaných květin je navzdory poklesu jejich importu zatím na tuzemském trhu dostatek. "Ceny ovšem vzrostly v průměru o 20 až 40 procent. Jsou samozřejmě i výjimky, kdy je cenový nárůst ještě vyšší," upozornil Horák.

V době pandemie koronaviru se snížil také dovoz hrnkových květin. "Díky produkci českých hrnkových květin ale není růst jejich cen tak razantní jako v případě řezaných květin," dodal Horák.

Průměrné ceny květin na pultech tuzemských obchodů se v posledních letech podle statistik ministerstva zemědělství průběžně zvyšují, nejvýraznější je cenový nárůst u růží. Průměrná cena řezaných růží se za posledních šest let do loňska zvýšila bezmála o dvacet y korun a ve srovnání s ostatními sledovanými květinami je nejvyšší. Nejlevnějšími řezanými květinami jsou dlouhodobě karafiáty.

Cenový růst podle odborníků souvisí s tím, že se u řezaných květin zvyšují požadavky zákazníků na kvalitu a velikost. Například u růží je příčinou růstu průměrné ceny větší podíl dražších odrůd s delšími stonky a velkými poupaty. Na úroveň cen řezaných květin má ale vliv více faktorů. Základem je však cenová hladina na nizozemských květinových burzách.

Cenu na květinových burzách ovlivňuje aktuální tržní situace pro daný druh zboží. V některých termínech se zvýší i několikanásobně. Příkladem jsou svátky sv. Valentýn, Velikonoce, Den matek či Vánoce, kdy prudce roste poptávka po květinách. Vliv na cenu má i roční období, na kterém závisí výrobní náklady pěstitelů květin.

Od této základní ceny květin na burze se pak odvíjí tvorba prodejních cen v tuzemských květinářstvích. Roli hrají ceny velkoobchodů i náklady konečného prodejce. Celková hodnota českého trhu s květinami se v roce 2018 zvýšila meziročně o 0,8 procenta na 11,755 miliardy korun. Každý obyvatel Česka v roce 2018 za květiny utratil v průměru 1130 korun. Údaje za léta 2019 a 2020 nebyly zatím zveřejněny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.8.2021 16:44
No, tak když se téměř všechno musí vozit z ciziny a to nejenom z Holandska, nelze se divit.

Výsledek globalizace.
Odpovědět

Jirka Černý

21.8.2021 07:29
Kdyby byl pro mně aktuálně největší problém se zdražováním že zdražily řezané květiny jsem šťastný člověk.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist