https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cerna-skladka-nevznika-jen-v-prikopech.je-ji-i-odpad-zanechany-vedle-kontejneru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Černá skládka nevzniká jen v příkopech. Je jí i odpad zanechaný vedle kontejneru

15.3.2021 01:30 | BRNO (ČTK)
Problémem je pak i odkládání tříděného odpadu vedle kontejnerů, kdy se například vlivem větru papíry, plastové obaly a další nečistoty rozlétnou po širokém okolí a znečišťují město, někdy i velmi daleko od místa zanechání odpadu.
Problémem je pak i odkládání tříděného odpadu vedle kontejnerů, kdy se například vlivem větru papíry, plastové obaly a další nečistoty rozlétnou po širokém okolí a znečišťují město, někdy i velmi daleko od místa zanechání odpadu.
Uplynulý rok ovlivněný koronavirovou pandemií se promítl také do množství vyprodukovaného odpadu v Brně. Projevuje se to nejen v plných sběrných místech a v nádobách na odpad, ale i u vznikajících černých skládek. Za ty se považuje i odložení mikrovlnné trouby či televize vedle kontejnerů. Často se tam objevuje i dřevěný nábytek, řekla ČTK mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková.
 

I když strážníci za loňský rok prověřují o 20 případů méně než v roce 2019, podezření na vznik nepovolené skládky je na 70. Nečastěji je řešili ve středu města a dále v Zábrdovicích, Židenicích nebo Žabovřeskách. "Hlídky městské policie se na ně zaměřují prakticky nepřetržitě, a jejich počet se tak daří redukovat. Velkou roli zde hraje i všímavost občanů. Velmi pomáhá to, že na černou skládku upozorní už v začátcích jejího vzniku, a tím tak předejdou jejímu zvětšování. Bohužel i přes veškeré snahy nelze vzniku černých skládek zcela zamezit," uvedla Skřivánková.

Upozornila na to, že ne vždy jde o odlehlá prostranství nebo příkopy u lesních cest. "Za černou skládku se totiž považuje i to, co lidé odloží obvykle vedle kontejnerového stání v úmyslu zbavit se toho. Lidé tímto způsobem často vyhazují třeba nepotřebné bytové vybavení, od menších elektrických přístrojů typu mikrovlnné trouby, televizorů až po výrazně objemnější, jako jsou ledničky či pračky. Mnohdy se zde objevuje i dřevěný nábytek a třeba také matrace," popsala Skřivánková.

Problémem je pak i odkládání tříděného odpadu vedle kontejnerů, kdy se například vlivem větru papíry, plastové obaly a další nečistoty rozlétnou po širokém okolí a znečišťují město, někdy i velmi daleko od místa zanechání odpadu.

Stává se, že hlídky na skládce najdou i předměty pocházející z trestné činnosti. Například začátkem roku nalezly na černé skládce v Žabovřeskách jeden pár registračních značek.

Objemný, biologický nebo nebezpečný odpad či textil a kovy mohou obyvatelé zdarma odevzdat ve sběrných střediscích, kterých společnost Sako Brno nyní provozuje 35. Jejich otevírací dobu koronavirus neovlivnil. Platí tam však přísná hygienická pravidla.

"Do prostoru střediska je povolen vstup pouze jedné osoby, případně vjezd jednoho auta. Občané odkládají odpady do kontejnerů bez pomoci obsluhy, ta je pouze směřuje k příslušným kontejnerům podle druhu odkládaného odpadu. Dočasně jsme kvůli ochranným opatřením zastavili odběr použitých výrobků a nábytku, a to včetně sbírky v rámci projektu REUSE," uvedl mluvčí Sako Brno Michal Kačírek.

Dodal, že na sběrných střediscích evidují nárůst odloženého odpadu v meziročním srovnání o devět procent na 21.646 tun. "Z toho množství bioodpadu narostlo o 11 procent a množství vybraného použitého oleje o 15 procent. Papíru se vybralo o pět tun více, skla o 33 tun více. Množství plastu na sběrných střediscích sice kleslo o pět tun, zato z brněnských ulic se jich svezlo o 364 tun více, což je zvýšení o devět procent," vyčíslil Kačírek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

15.3.2021 09:16
Lidi jsou víc doma a tak si z nudy dělají pořádek.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.3.2021 18:28
Članek o banalitě
Odpovědět
PK

Pavel Karel

15.3.2021 21:05 Reaguje na karel krasensky
spíš článek (o Vaší) lidské psychice. Právě takováto prvotní bagatelizace stojí za genezí velkých celospolečenských problémů. První bordelář si řekne "vždyť je to jen jedna malá mikrovlnka, nic co by komunál nedokázal zlikvidovat, přece to neponesu zpátky", druhý si řekne"a hele, ona už tady jedna leží, no tak tím je to vlastně všechno v pořádku"...no a po odchodu desatého vyroste docela slušná skládka. Co na tom, že takových prasat je ve spolecnosti jen 5%... vynásobte si to počtem obyvatelstva a máte celospolečenský problém!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist