https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceske-ekologicke-organizace-se-obratily-na-polskou-velvyslankyni-kvuli-kaceni-belovezskeho-pralesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České ekologické organizace se obrátily na polskou velvyslankyni kvůli kácení Bělověžského pralesa

30.10.2017 10:32 | PRAHA (ČTK)
Bělověžský prales leží na hranici Polska a Běloruska. Těžbu dřeva v něm povolil ministr životního prostředí Jan Szyszko (PiS). Evropská komise podala žalobu proti kácení a v červenci soud vydal předběžné opatření o zákazu těžby. Polská vláda ho nerespektuje.
Bělověžský prales leží na hranici Polska a Běloruska. Těžbu dřeva v něm povolil ministr životního prostředí Jan Szyszko (PiS). Evropská komise podala žalobu proti kácení a v červenci soud vydal předběžné opatření o zákazu těžby. Polská vláda ho nerespektuje.
Zástupci českých ekologických organizací se obrátili na polskou velvyslankyni Grażynu Bernatowiczovou kvůli pokračujícímu kácení vzácného Bělověžského pralesa. Informovalo o tom Hnutí Duha. Prales patří do seznamu světového dědictví UNESCO a těžbu dřeva v něm zakázal Soudní dvůr Evropské unie. Přesto kácení již několik měsíců pokračuje.
 

Autoři dopisu zdůrazňují, že Bělověžský prales patří mezi nejzachovalejší evropské lesy a je domovem ohrožených druhů, mimo jiné zubra evropského. Pro zachování biodiverzity je nenahraditelný. "Z výše zmíněných důvodů jsme nesmírně znepokojeni těžebními aktivitami, které Polsko v Bělověžském pralese provádí, neboť ty nejen ohrožují chráněné druhy, ale také ničí naše společné evropské dědictví," uvádí dopis.

Zákaz těžby vydal Soudní dvůr Evropské unie, polská vláda ho nerespektuje. "Jedná se o precedens, neboť zatím žádný členský stát v historii Evropské unie nejednal proti příkazu soudu," píší dále autoři a žádají velvyslankyni o "veškeré možné kroky" k ukončení těžby.

Pod dopisem jsou podepsáni zástupci Hnutí Duha, Greenpeace, Českého svazu ochránců přírody, Dětí Země, České ornitologické společnosti a dalších ekologických organizací. Dopis je datován 19. října 2017, Hnutí Duha o něm informovalo až poté, co ho velvyslankyně obdržela.

Podle Jiřího Beneše z Hnutí Duha těžba v pralese stále pokračuje, aktivisté se jí snaží bránit blokádami. "Aktuálně probíhá blokáda vývozu dřeva z lesa," řekl Beneš. Akcí se v létě účastnili i aktivisté z Česka. Jeden z organizátorů demonstrace proti těžbě Jan Skalík v srpnu uvedl, že v pralese se těží kolem 1500 stromů denně.

Bělověžský prales leží na hranici Polska a Běloruska. Těžbu dřeva v něm povolil ministr životního prostředí Jan Szyszko (PiS). Evropská komise podala žalobu proti kácení a v červenci soud vydal předběžné opatření o zákazu těžby. Polská vláda ho nerespektuje. České ministerstvo životního prostředí již dříve uvedlo, že rozsáhlou těžbu dřeva v tak cenném území nepovažuje za vhodnou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist